Uçan reklam tabelaları

Dünyada birçok havayolu şirketi uçak gövdelerinde başka bir kuruluş, ürün veya faaliyetin tanıtımını yapan tasarımları taşıyor.

18.01.2013 - 11:19 | MediaCat

Uçan reklam tabelaları

QANTAS, Southwest, Alaska ve Ali Nippon (ANA) gibi havayollarının öncülüğünde başlayan renkli uçaklar modasına son yıllarda Türk Hava Yolları (THY) da katkı sağladı. THY’nin en dikkat çekici uçak boyama uygulaması; sponsorluğunu yaptığı ünlü futbol takımları Barcelona ve Manchester United için yapılanlar oldu.

THY ayrıca 17 bin çalışanının fotoğraflarını Boeing 737-800 tipi uçağın üzerinde sergiledi. Millî havayolu, ayrıca Türk spor takımlarına verdiği destek ile uçaklarının gövdesini millî sembollerle süsledi.

Havalimanlarında ilgi odağı oluyorlar

Dünyada birçok havayolu şirketi de uçak gövdelerinde başka bir kuruluş, ürün veya faaliyetin tanıtımını yapan tasarımları taşıyor.

Ünlü uçak boyamaları ise; Japon ANA Havayolu’nun pandası, Alaska Havayollan’nın Disneyland karakterleri, Etihad Havayollan’nın Tormula 1 ‘i, Alaska Havayollan’nm dev somon balığı, Qantas Havayollan’nm kangurusu, Sunexpress Havayollan’nın ‘istanbul Avrupa Kültür Başkenti’ düzenlemesi ile THY’nin ilginç tasarımları oldu.

Uçan reklam tabelası gibi yeryüzünü dolaşan metal kuşlar, indikleri havalimanlarında çalışanlar ve binlerce yolcunun ilgisini çekiyor, ilk uygulamalarda sadece havayolu şirketlerinin tanıtım logosunu taşıyan uçak gövdeleri, şu anda milyonlarca dolar piyasası olan bir sektör oluşturdu.