MediaCat

Uçakları hack’lemek

“Uçakları hack’leyen adam” Chris Roberts, siber güvenlikte katedilmesi gereken yolları Digital Age Summit’te anlatacak.

Uçakları hack’lemek

ABD menşeli Cybersecurity Ventures’ın araştırmasına göre, siber güvenlik suçlarının 2015 yılında dünya ekonomisine maliyeti 3 trilyon dolar olarak gerçekleşti. Aynı araştırma verileri takvimler 2021’i gösterdiğinde siber güvenlik suçlarının toplam maliyetinin 6 trilyon dolara çıkacağını öngörüyor.

Veri bankasına yetkisiz ulaşarak bilgi kullanımlarını engelleyen ve fidyenin ödenmemesi halinde tüm bilgileri silen fidye yazılımlara, dünyada her 40 saniyede 1 şirket maruz kalıyor. 2018’de Pentagon’un Ulusal Savunma ve Strateji belgesinde “savaş alanı” olarak tanımladığı; 2017’de Ulusal Siber Güvenlik Merkezi’ni kuran İngiltere’nin, 2016 yılında 1,9 milyar sterlin yatırım yaptığı siber güvenlik, günümüzde hem devletlerin hem de şirketlerin stratejilerini kuvvetlendirmeye çalıştığı en önemli alanlardan bir tanesi.

“Hâlâ yeterli değiliz”

2011 ve 2014 yılları arasında Uluslararası Uzay İstasyonu (NASA) da dahil olmak üzere uçakların kabin içi eğlence sistemlerini, tren ve otobüs gibi pek çok aracı hack’lediği açıklamasıyla FBI’ın gündemine oturan Chris Roberts, am-ı diğer uçakları hack’leyen adam, siber güvenlikte yapılan hataları ve çıkılması gereken basamakları açıklayacağı sunumuyla Digital Age Summit 2019’da katılımcılarla buluşacak.

Bilgi teknolojilerine yapılan milyar dolarlık yatırımların insan unsuru göz ardı edildiği sürece yetersiz kalacağını söyleyen Roberts, ihmal gibi insana bağlı sorunlardan ortaya çıkan risklerin gün geçtikçe arttığını belirtiyor. Sanayi Devrimi’nden örnek veren Roberts, Sanayi Devrimi’nin onlarca yıl sürdüğünü düşünürsek, bugün sahip olduğumuz teknolojileri anlamak ve etkin olarak kullanmak için yeterli olmadığımızı anlatıyor.

Roberts’a göre tüm bu sorunları çözüme ulaştırmak için temele inmek ve öncelikli olarak toplumu dönüştürmek gerekiyor. Bilgi güvenliği sektöründe istihbarat ve güvenlik açığı araştırması konusunda dünyanın önde gelen uzmanlarından olan Roberts, siber güvenliği derinlemesine ele alacağı oturumuyla Digital Age Summit 2019’da katılımcıları bekliyor.

Dileyenler, Digitalagesummit.com adresinden etkinlik hakkında detaylı bilgi alabilir ve Digital Age Summit 2019’a kayıt yaptırabilirler.

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.