MediaCat

Twitter PR ajansını arıyor

Küresel ölçekte büyüme ve yaygınlık kazanma hedefi bulunan sosyal ağ kendine ajans arıyor.

Twitter PR ajansını arıyor

Küresel ölçekte büyüme ve yaygınlık kazanma hedefi bulunan sosyal ağ kendine ajans arıyor.

Sosyal medya şirketlerinin bile belli düzeyde nitelikli bir PR desteğine ihtiyacı vardır. Ad Age ‘in edindiği bilgiye göre Twitter, müteakip büyüme döneminde kendisine destek sağlayacak bir ajans arayışında.

Konu hakkında bilgi sahibi olan yöneticilere göre New York Madison Avenue üzerinde yeni bir ofis açan Twitter, yine bu şehirde bulunan bir dizi küçük ve büyük ölçekte PR firmasıyla görüşmelerde bulunuyor. Bu gelişmeye öncülük eden isim Twitter’ın İletişim Direktörü Sean Garrett. Twitter’da geçen sene görevine başlayan Garrett, görevi süresince, şirketin kullanıcı sayısını ve finansman kaynaklarını artırmasına paralel olarak iletişim kadrosunu güçlendirmek yönünde çaba gösterdi.

5 yıllık serüveni sonucunda dev bir şirket konumuna ulaşmış olan Twitter çok geniş bir kitleyi cezbetme başarısını gösterdi. Buna rağmen, anlaşılan o ki şirket mevcut başarısını daha da yükseltmek, Silikon Vadisi’nin ötesine de taşımak için bir PR ajansı arayışına girmiş durumda. Şirketin tüketiciye yönelik, marka konusunda eğitimler vermek gibi girişimlerde bulunması bu durumu kanıtlıyor.

Bugüne dek şirketin PR kampanyası, kurucuları Jack Dorsey, Evan Williams ve Biz Stone’un sayısız makale, yüzlerce konferans ve talk show programlarında ve hatta C-span yoluyla görüşlerine yer verilmesiyle sınırlı kaldı. Şirketin 2006 yılında kurulmasından bu yana bu üç isim, defalarca kez Twitter’ın öyküsü hakkında medya yoluyla düşüncelerini paylaştılar. Yalnız, bir yıldan uzun süredir, şirketin kurucuları bu gibi günlük etkinliklerden uzaklaşıp başka projelere yönelmeyi tercih ediyorlar.

Stone ve Williams daha önce ortak olarak kurdukları Obvious firmasında yenileme çalışmalarını yürütmek için bu sene erken bir vakitte Twitter’daki görevlerinden ayrıldılar. Dorsey ise, Twitter’daki görevini hala sürdürüyor olmasına rağmen mobil ödeme şirketi Square’deki CEO görevine ağırlık vereceğe benziyor. Twitter’ın CEO’su Dick Costolo da konferanslarda medya karşısında bu üç kurucu isim gibi konuşma tecrübesine sahip. Yalnız, markalaşmış bu üç ismin medya önünde edindiği şöhretin yerini doldurmakta zorlanacağı kuşkusuz.

Google ve Facebook gibi rakip şirketlerin kızıştırdığı bu sert rekabet ortamında Twitter’ın, kamusal alanda tüketiciyle daha yoğun iletişime geçmek ve tüketicinin ilgisini kazanmak için harekete geçtiği düşünülebilir. ComScore’dan gelen verilere göre, Facebook Temmuz ayında rekor düzeyde ziyaretçi çekti ve Google, Google+ sosyal medya platformunun lansmanını yaptı. Bunlara ek olarak, ComScore araştırma şirketi hazırladığı bir raporda Twitter’ın geçtiğimiz ay 32,8 milyon gibi rekor düzeyde bir ziyaretçi sayısına eriştiğini açıkladı. Geçen sene aynı ay içerisinde toplam ziyaretçi sayısı 24,8 milyon idi.

Twitter geçtiğimiz yıl sadece firma olarak değil, dünya genelinde yarattığı etki açısından da büyüdü. Arap baharının en etkin aktörlerinden biri olarak anılan Twitter, Londra eylemlerinde de insanların toplanmalarını sağlamakla gündeme geldi. Bu derece büyüyen bir firma için PR çok hayati bir önem sağlayabilir. Her ne kadar ana bir sosyal ağ olsa da Twitter’ın iş ve reklam sektöründe ne kadar etkili olabileceğini anlatabilecek güçlü bir sese ihtiyacı var.

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.