Twitter onaylı hesaplar üzerindeki gizemi kaldırıyor

Mavi onay imi halka açılıyor.

20.07.2016 - 10:31 | Arzu Nilay Kocasu

Twitter

Bu yıl 10’uncu yaşını kutlayan Twitter, ayda 310 milyon faal kullanıcısıyla dijital mecranın en kalabalık platformlarından. Öte yandan, bu kullanıcıların yalnızca yaklaşık 187 bininin profilinde onaylı olduklarını gösteren bir mavi tık bulunuyor. Ancak bu durum değişmek üzere: Bugüne kadar kullanıcılarını mavi tikiyle onurlandırmak için onların “kamuoyunun ilgisine mazhar olduğu kati” hesaplara sahip olmalarını şart koşan Twitter, dün itibarıyla bu kuralını biraz esnetmiş gözüküyor.

Mavi tikinin kullanım alanını halka mal olmuş figürler, markalar ve meşhur simalarla sınırlayan Twitter’da onaylı bir hesaba kavuşmak artık sıradan kullanıcılar için de mümkün. Doldurulacak bir formla; onaylı telefon numaranızı, e-posta adresinizi ve gerçek bir profil fotoğrafınızı yanınıza alıp hesabınızın onaylanmasının neden gerekli veya yararlı olacağını belirterek Twitter hesabınızı mavi tikle süsleyebilirsiniz.

“Bu başvuruyu açma sürecimizin daha fazla insanın takip edilecek muazzam ve yüksek kaliteli insanlar bulması ve bu insanların daha geniş bir kitleyle bağlantı kurmasıyla sonuçlanmasını umuyoruz” diyor Twitter Kullanıcı Hizmetleri Başkan Yardımcısı Tina Bhatnagar. Bununla birlikte, Twitter’ın formu her dolduranın hesabını onaylayıp onaylamayacağı henüz meçhul. Uygulamanın mavi tiki tanınmış hesaplar ve gazeteciler gibi sektör kullanıcılarıyla sınırlaması ihtimal dahilinde. Yine de, sosyal medya ve Twitter üzerinden gerçekleşen tacizler düşünülecek olduğunda, platformu yumurta hesaplardan mümkün olduğunca arındırmak ve insanları gerçek kimlikleriyle uygulamada yer almaya teşvik etmek gerek kullanıcıların gerek platformun selameti açısından yerinde strateji gibi gözüküyor.

Fotoğraf: Subalehaylugar.com

Kaynak: The Verge

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.