Twitter karakter limitini 280’e çıkarıyor

11 yıllık 140 karakter sınırı tarihe karışıyor.

27.09.2017 - 09:32 | Sencer Uçar

Twitter, 11 yıldır sürdürdüğü politikasından vazgeçerek halihazırda 140 olan karakter limitini 280’e çıkarmaya hazırlanıyor.

Sosyal medya ağının resmi hesabından paylaşılan açıklamaya göre 280 olarak belirlenen yeni karakter limitinden ilk etapta sınırlı sayıda kullanıcı yararlanabilecek. Az karakterle daha fazla düşüncenin aktarımına olanak tanıyan Japonca, Çince ve Korece ise 280 karakter limitinden faydalanamayacak.

Yapılan açıklamada Twitter’ın kısalıktan asla vazgeçmeyeceği, fakat insanların kendilerini ifade etmekte yaşadıkları sıkıntıların Twitter’ın popülaritesine zarar verdiği endişesine yer verildi. Twitter’a karakter limitini artırma konusundaki ilham kaynağı ise Twitter’ı Çince, Japonca ve Korece kullananlar oldu. Tek bir karakter ile daha fazla anlam aktarılabildiği için tweet’lerini bu dillerde paylaşanların halihazırdaki karakter limitlerinin görece daha yüksek olduğu da söylenebilir.

Solda 140 karakter, sağda 280 karakter kullanımı ile Anasayfa görünümü

Twitter’ın 140 karakter limiti, köklerini SMS mesajlarından alıyor. Aralarında Jack Dorsey’in de bulunduğu Twitter kurucuları, ilk etapta SMS limiti olan 160 karakterden biraz daha az karakter kullanılmasını istemişlerdi. 280 karakterli ilk tweet’i atan kişi ise Jack Dorsey oldu.

Dorsey, paylaştığı tweet ile “Bu küçük bir değişim fakat bizim için büyük bir adım. Sınırın 140 olması, SMS karakter limiti olan 160’a dayanarak alınmış ortak bir karardı. İnsanların tweet atma konusunda yaşadıkları gerçek bir sorunu çözme konusundaki düşünceliliğinden ötürü ekiple gurur duyuyorum. Aynı zamanda hızlı, kısa ve öz oluşumu da koruyarak.” mesajı verdi.

Kaynak: Business Insider

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.