TV’lerin Avrupa kanallarında en çok gıda reklamı var

Medya Takip Merkezi (MTM), Avrupa’da yayını olan 7 Türk kanalını mercek altına alarak, reklam ölçümlerini gerçekleştirdi. Eylül ayını kapsayan araştırma sonuçlarına göre...

11.10.2007 - 10:28 | MediaCat

Avrupa’da yaşayan Türkler’in oluşturduğu pazar, yerli markalar için kuşkusuz her geçen gün daha büyük bir potansiyele dönüşüyor. Avrupa’daki Türk pazarına ulaşmanın en kolay yollarından biri, Avrupa’da da yayın yapan Türk TV kanalları. Bu kanallar, hazırladıkları yapımlarda yayımladıkları reklamları hem Türkiye’deki hem de Avrupa’daki izleyicilere aynı anda ulaştırarak önemli bir sinerji yaratıyorlar. Medya Takip Merkezi (MTM), Avrupa’da yayını olan 7 Türk kanalını mercek altına alarak, reklam ölçümlerini gerçekleştirdi…

Eylül ayını kapsayan araştırma sonuçlarına göre, reklamverenin Avrupalı tüketicilere ulaşmak için en çok tercih ettiği TV kanalları, STV Avrupa ve ATV Avrupa olurken, Avrupa’da yayın yapan kanalları en çok tercih eden markalar ise Wapmatix ve Pınar oldu.

MTM’ nin aynı araştırmasına göre, Avrupa yayınlarına en çok reklam alan kanal STV Avrupa olurken, onu ATV Avrupa, Euro Star, Showtürk ve Euro D izlediler.


En çok reklam veren marka: Wapmatix…

Yapılan reklam ölçüm raporuna göre, 7 TV kanalına, 271 marka toplam 56 bin 351 reklam verdi. Bu kanallarda en sık görüntülenen marka, 4 bin 918 spotla Wapmatix oldu. Wapmatix reklamları için sadece Euro Star, Euro D ve Foxtürk’ü tercih ederken, bu reklamların ekranda kalma süresi ise 51 saate yaklaştı.


Pınar, Avrupa pazarında atakta…

Avrupa’da yayın yapan Türk kanallarına en çok reklam veren ikinci firma, Türkiye pazarının önemli gıda markalarından biri olan Pınar oldu. Toplam 4.500 spot yayımlatan Pınar, araştırma kapsamındaki 7 kanalda da reklamlarıyla boy gösterirken, en çok reklam verdiği kanallar ise Euro Star ve Euro D’ydi.

Gıda sektörünün, Avrupalı tüketiciye reklam yoluyla ulaşmaya çalışan diğer firmaları ise sırasıyla Sera Gıda, Baktat, Gazi Süt Ürünleri, Namlı ve Sebahat oldular. Bu firmaların çoğu Türkiye pazarında çok az bilinen firmalar olurken, yerli pazarın lider kuruluşlarından Ülker, Eti, Unilever Grubu, Koç Grubu, Danone gibi firmaların bu pazara yönelik reklam yapmaması veya çok az yapması dikkat çekici bir diğer noktaydı.


Avrupa kanallarında da en çok reklamı gıda sektörü veriyor…

33 farklı sektörün tercihi olan Avrupa kanallarına en çok reklamı, 17 bin 601 spotla gıda sektörü verdi. 72 gıda markasının en az bir kez reklam verdiği TV kanallarında, 101 saate yakın gıda reklamı tüketicilerle buluştu. Gıda sektörünü, 12 bin 447 spotla iletişim teknolojileri izledi. Sektörün en çok reklam veren hizmet grubu, telefon kartları olurken, onu GSM operatörleri izledi. Vodafone, üç kanalda reklamlarıyla dikkat çekerken, Turkcell ise bu kanallara reklam vermedi.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.