‘Türkler internette dergi okumaya henüz alışamadı’

Dijital kitap uygulaması gibi geleceğin dergiciliği olarak görülen dijital dergicilik, Türkiye'de bir

15.10.2007 - 15:07 | MediaCat

Dijital kitap uygulaması gibi geleceğin dergiciliği olarak görülen dijital dergicilik, Türkiye’de bir yıldır yapılmasına rağmen, Türk okuyucusu internette dergi okumaya henüz alışamadı.

Haberden şehir hayatına, moda ve ev dekorasyonundan bilim, spor ve mutfağa, diyet ve seyahate, bilinen pek çok basılı yayının artık daha ucuza internet üzerinden okunabilmesi, üzerine not düşülebilmesi, hatta arşiv yapılabilmesi gibi geniş imkanlar sunan dijital dergicilik alanı, konunun yetkililerine göre henüz Türk insanı tarafından yeterince benimsenmedi.

Türkiye’de dijital dergiciliği ilk başlatanlardan “www.hepoku.com” sitesinin koordinatörü Mahmut Kurşun, dijital dergiciliğin geçen yıl başladığını ve Türkiye’de henüz tam oturmadığını belirterek, zaten bu alana kısa vadede kar beklemeden görev bilinciyle girdiklerini belirtti. “Bizim gördüğümüz kadarıyla Türk insanı hala eliyle, koluyla dokunmayı istiyor. Kendini dokunmadan çok okumuş zannetmiyor” diyen Kurşun, şu an halen internette en çok okunan dergilerin ücretsiz yayınlanan dergiler olduğunu anlattı.

Bu alandaki bir açmazın da internet kullanıcısının çok uzun süreli okumaması olduğunu ifade eden Kurşun, kullanıcıların internette okuma işleminin ortalama 3 dakikayla sınırlı kaldığını bildirdi. Dağıtım kanalıyla dergilerin her yere ulaştırılmasının mümkün olmadığını, ancak dijital dergiciliğin bilgiye ulaşmak açısından çok önemli bir görev üstlendiğini belirten Kurşun, dijital dergiciliğin ayrıca, arşivlemek, üzerine derginin kirlenme kaygısı olmadan not düşmek, gereksiz yere ağaç kesmemek, kağıt tüketmemek gibi avantajları bulunduğunu belirtti.

Piyasaya başlangıçta 10 dergiyle girdiklerini belirten Kurşun, yurt dışı lisanslı dergilerin Türkiye’de dijital alana girmek konusunda çekinceleri olmasının da problem yarattığını ancak eninde sonunda bu alanın başarılı olacağına inandığını söyledi.


Yurt dışındaki türklerden yoğun ilgi

Mahmut Kurşun, abonelerinin en fazla dağıtım şartlarının daha zor olduğu Doğu illerinden değil, yurt dışındaki Türklerden oluştuğunu belirterek, bu grubun, Türkiye’den gelen her şeye belli bir hasret duydukları için dijital Türk dergilerine de ilgi gösterdiklerini belirtti. Kurşun, “Dergilerin yurt dışına ulaşması çok zor. Yurt dışından ciddi abone alıyoruz bu nedenle. Mesela Aktüel dergisinin azımsanamayacak bir abone sayısı var yurt dışında. Abonelerimizin bazısı hem dergiye, hem dijital dergiye abone oluyor. Arşiv yapıyor. Mesela, değişik bir şey, huylu olan insanlar da var aboneler arasında. Başkasının okuduğu dergiyi okuyamıyor. O yüzden dijital dergiye abone oluyor” diye konuştu. Şu ana kadar site olarak 3 milyon ziyaretçileri bulunduğunu, ancak henüz tatmin edici bir abone rakamı elde edemediklerini belirten Kurşun, şu an sektörün gelişiminin ücretsiz dijital dergilere yönelik olduğunu belirtti.


Türkiye’nin dijital yayıncılıktaki yeri

“www.emecmua.com” sitesinin Proje Koordinatörü Çisem Kökten de sitenin, alanında ödüllü projelere imza atan Be2do firmasının ürettiği, bağımsız, dijital dergi platformu olarak ortaya çıktığını söyledi. Tüm dünyayla birlikte Türkiye’de de gelişen hızlı internet bağlantısının elektronik yayıncılığın gelişmesinde tetikleyici güç olarak gözüktüğünü ifade eden Kökten, Türkiye’nin dijital yayıncılık konusunda dünyada birçok ülkeden ileri olduğunu vurguladı.

Dijital yayıncılıkta azalan maliyetlerin, dergi okurlarının dergiye indirimli olarak ulaşmasına olanak verdiğini bildiren Kökten, e-dergilere, basılı dergilerden 1-2 gün önce ulaşılabilmesinin de önemli bir faktör olduğunu anlattı.

Dergi okurlarının, takip ettikleri yayınlara anında ulaşma istekleri nedeniyle, dijital dergiciliğin dijital kitap uygulamasından daha başarılı olacağına inandığını ifade eden Kökten, 3G gibi hızlı internet alt yapısının yaygınlaşmasının, kullanıcıların mobil araçlarda da elektronik yayınları daha sık kullanmasına yol açacağını vurguladı.


Okuyucuların eğitim seviyeleri

“www.emecmua.com” üzerindeki tüm kullanıcı hareketlerinin görülebildiğini, bu detaylı veri analizi sayesinde sitenin dünyadaki benzerlerinden de çok önde olduğunu anlatan Kökten, şöyle devam etti:

“Dolayısıyla site ve yayın analizi rahatlıkla sunulabilir. Okuyucuların yüzde 40’ı kadın, yüzde 60’ı erkek olan emecmua.com kullanıcılarının eğitim seviyesi ise üniversite ağırlıklı olup lise, yüksek okul ve lisans üstü eğitim olarak devam etmektedir. Kullanıcıların büyük bir kısmı 23-35 yaş aralığındadır. Mevcut durumda kullanıcıların yüzde 39’u İstanbul merkezli olup, Ankara, İzmir, Bursa, Adana, Antalya, Kocaeli olarak devam etmektedir. Ülke dağılımına baktığımız zaman ise yoğunluk Türkiye üzerinde olsa da giderek artan bir ivmeyle Almanya, ABD, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Hollanda, İngiltere gibi ülkelerdeki kullanıcı sayılarının arttığı görülmektedir.”

Kayıtlı, ücretli üye sayısının 95 bin olduğunu da bildiren Kökten, yeni bir sektör olduğu için sorunlar yaşandığını anlattı. Dünyadaki en zor işlerden birisinin kullanıcı alışkanlıklarını değiştirmek olduğunu dile getiren Kökten, yine de dijital dergicilikten çok umutlu olduğunu belirtti.

Kökten, “Elektronik yayıncılığın, aynı zamanda bağımsız yayıncıları ve bireyleri de harekete geçirerek daha da büyüyeceğini öngörüyoruz. Dağıtım, matbaa, müşteri ilişkileri gibi maliyetlerin en aza indirilmesi, elektronik yayıncılığı keşfedildikçe daha yaygınlaştıracak ve popüler hale getirecektir” diye konuştu.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.