MediaCat

Türkiye’deki istihdam beklentisinde son durum ne?

Temmuz-Eylül 2012 için Türk işverenlerin yüzde 34’ü istihdam sayılarında artış, yüzde 7’si ise düşüş öngörüyor.

Türkiye’deki istihdam beklentisinde son durum ne?

Manpower Group tarafından yayınlanan 2012 yılı üçüncü çeyrek Manpower İstihdama Genel Bakış Araştırması’na göre Türkiye’deki işverenler önümüzdeki üç aylık dönemde de aktif istihdam beklentisini devam ettirecekler.

Geçen çeyreğe göre görünüm yüzde 1 puan artarken, Temmuz-Eylül 2012 için Türk işverenlerin yüzde 34’ü istihdam sayılarında artış, yüzde 7’si ise düşüş öngörüyor. Yüzde 54’ü ise bir değişiklik olmayacağını tahmin ediyor. Net İstihdam Görünümü +yüzde 27’yi gösteriyor.

En güçlü istihdam beklentisi +yüzde 34 ile İç Anadolu Bölgesi’ndeki işverenler tarafından ifade ediliyor. Net İstihdam Beklentisinin +yüzde 28 olduğu Marmara’da ise işe alım potansiyelleri sağlıklı görünüyor. Öte yandan, geçen yılın aynı çeyreğine kıyasla beş bölgenin dördünde İstihdam Görünümü kötüye gidiyor.

İşverenler 11 sektörün tamamında 2012’nin 3. çeyreği için istihdam artışı öngörüyor. +yüzde 35’lik Net İstihdam Görünümü ile İnşaat ve Kamu ve Sosyal Sektörlerinde güçlü bir istihdam artışı bekleniyor. Geçen çeyreğe kıyasla  işe alım tahminleri 11 sektörün 4’ünde güçlenirken, beklentiler 11 sektörün 8’inde azalıyor. En büyük düşüş ise yüzde 17 puan ile üretim sektöründe gerçekleşiyor.

Dünya genelinde istihdam beklentilerinin en yüksek olduğu ülkeler Hindistan, Tayvan, Brezilya, Türkiye ve Singapur. Hiç şüphesiz borç krizi bütün dünyadaki ve özellikle de Euro bölgesindeki işverenlerin güvenlerini etkilemeye devam ediyor ve en kötümser istihdam görünümü ise Yunanistan, İrlanda, İspanya, İtalya ve Macaristan’daki işverenler tarafından dile getiriliyor.

Manpower’ın araştırmasındaki “Net İstihdam Görünümü”, toplam istihdamda artış öngören işverenlerin yüzdesi alınarak ve bu yüzdeden gelecek çeyrekte işyerlerinde istihdamda bir düşüş bekleyenlerin yüzdesi çıkarılarak hesaplanıyor. Araştırmanın 2012 3. çeyrek sonuçları için Türkiye’de 1.000 işverenle görüşme yapıldı.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.