Türkiye’de internet kullanıcılarının mikro-blog davranışları

Global Web Index* Türkiye Araştırması’na göre Türkiye’deki aktif internet kullanıcılarının** yüzde 18'i mikro-blog kullanıyor. Mikro-blog kullanıcılarının çoğunluğunu ise (yüzde 47) 16-24 yaş arası gençler oluşturuyor.

24.01.2012 - 00:00 | MediaCat

Global Web Index* Türkiye Araştırması’na göre Türkiye’deki aktif internet kullanıcılarının** yüzde 18′i mikro-blog kullanıyor. Mikro-blog kullanıcılarının çoğunluğunu ise (yüzde 47) 16-24 yaş arası gençler oluşturuyor. Mikro-blog kullanıcılarının cinsiyet kırılımına bakıldığında ise erkeklerin yüzde 64′lük bir üstünlüğü bulunuyor.

İnternete mobil cihazlarından bağlanan aktif internet kullanıcılarının yüzde 9′u mobil cihazlarından mikro-bloglarını güncellediklerini belirtirken, bu kullanıcıların yüzde 65′i erkek kullanıcılardan oluşuyor.

En çok kişisel fotoğraf ve video paylaşılıyor
Global Web Index Türkiye Araştırması’na göre, Türkiye’deki aktif internet kullanıcıları çoğunlukla kişisel fotoğraf ve video paylaşıyorlar. Mikro-blog kullanıcılarının yüzde 47′si fotoğraf, yüzde 42′si video paylaştığını ifade ediyor. Başka bir blog ve haber linki paylaşanların oranı yüzde 33 iken, ürün ve hizmetler hakkında fikirlerini paylaşan mikro-blog kullanıcılarının oranı ise yüzde 29.

Eğlenmek ve fikir paylaşmak için kullanılıyor
Mikro-blog kullanım motivasyonlarına bakıldığında ise birinci sırada yüzde 13 ile “eğlence” geliyor. Türkiye’deki mikro-blog kullanıcılarının yüzde 10′u ise kullanım nedenlerinin başında “fikirlerini paylaşmayı” gösteriyor. Mikro-blog kullanım nedenleri arasında, arkadaşlarla kurulan iletişim de önemli bir paya sahip görünüyor.

Mikro-bloglar markalarla etkileşimde önemli bir yere sahip
Türkiye’deki mikro-blog kullanıcılarının yüzde 16′sı en az bir markayı takip ediyor. Marka takipçilerinin yüzde 66′sını ise 16-34 yaş arası kullanıcılar oluşturuyor. Mikro-blog kullanıcıları markaları sadece takip etmekle kalmıyor, aynı zamanda markalarla birebir iletişime geçmek için de kullanıyorlar, her 8 kullanıcıdan biri markaya mikro-blog üzerinden soru sorarken, her on kullanıcıdan biri de markaların durum güncellemelerini retweet ettiğini belirtiyor.

* Global Web Index: Türkiye’nin de dahil olduğu, 32 ülkede 100.000′i aşkın katılımcıyla gerçekleştirilen Global Web Index Araştırması, “her gün bağlanan” internet kullanıcısını temsil etmektedir. Araştırmada, her gün internete bağlanan 16-64 yaş arası 1.501 kullanıcıya online anket yöntemi uygulanmakta ve 8 ana başlıkta yaklaşık 150 soru sorulmaktadır. Böylece, Türkiye’deki aktif internet kullanıcısının, online davranışları, tercihleri, ilgi alanları, motivasyon ve bariyerleri, sosyal medya davranışları, etkileme gücü ve fikir beyan etme sıklığı, biçimi ve platformları, markalardan beklentileri, online içerikle ilişkisileri, mobil&tablet kullanımları, vs. detaylı olarak incelenebilmektedir.

** Global Web Index Araştırması’na göre aktif internet kullanıcısı, internete her gün bağlanan kullanıcı olarak tanımlanmaktadır.
 
Global Web Index Araştırması hakkında detaylı bilgi için SMG Türkiye Knowledge Ekibi’nden Ahmet Baş’a mail (ahmet.bas@smgturkey.com.tr) atabilir veya telefonla (+90 212 315 9999) ulaşabilirsiniz.

(Starcom MediaVest Group CONNECTED – http://bit.ly/w7C4Oh)

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.