‘Türkiye en iyimser ülkeler arasında’

ManpowerGroup tarafından bugün yayınlanan 2012 yılı 1. çeyrek Manpower İstihdama Genel Bakış Araştırması’na göre Türkiye’deki işverenler sağlıklı bir işe alım beklentisi ile yeni yılı karşılıyor.

21.12.2011 - 00:00 | MediaCat

ManpowerGroup tarafından bugün yayınlanan 2012 yılı 1. çeyrek Manpower İstihdama Genel Bakış Araştırması’na göre Türkiye’deki işverenler sağlıklı bir işe alım beklentisi ile yeni yılı karşılıyor.

Bu görünüm, iş arayanlar için fırsatlar sunmaya devam ederken, Türkiye aynı zamanda dünya genelinde istihdam beklentileri açısından da en iyimser öngörülere sahip ülkeler arasında olmasıyla dikkat çekiyor. Türkiye’deki + yüzde 22 oranındaki Net İstihdam Görünümünün, geçen çeyreğe oranla yüzde 2 artarken geçen yılın aynı çeyreğine göre yüzde 5 puan geride olduğu görülüyor.
 
2012 1. çeyrekte istihdam artışı beklentileri kuvvetli ve Türk işverenler iyimser
Manpower Türkiye Genel Müdürü Ebru Coş “Dördüncü çeyrek öngörüleriyle karşılaştırıldığında, işverenlerin işe alım hızlarında az da olsa yükselme olduğu göze çarpıyor. Personel azaltımı öngören işverenlerin sayısının yüzde 8 oranında düştüğünü görmekteyiz. Bundan daha yüksek orandaki işverenler ise önümüzdeki üç ay içinde işgücünde herhangi bir değişikliğe gitmeyeceklerini ifade ediyorlar ki bu da önümüzdeki çeyrekte istikrarın korunacağına işaret ediyor. Bu aynı zamanda, Avrupa’daki borç krizine ilişkin tablo netleşene dek işverenlerin daha ziyade bekle-ve-gör politikası izleyeceğinin ve çalışan sayılarını artırmadan önce mevcut trendleri değerlendirmek istediğinin de göstergesi. Avrupa’daki borç sorunu, kıtanın en büyük ihracat pazarı olan Türkiye’yi de doğrudan etkiliyor. Daha olumlu sinyaller alınana dek işverenler, ancak gerektiğinde ve gerektiği kadar süreyle almak üzere çalışanları istihdam etme yaklaşımı benimsiyor.  Yine de adaylar için Türk işverenlerin dünyanın diğer ülkelerindeki işverenler ile karşılaştırıldığında işe alım konusunda en güvenli hisseden işverenler olması olumlu bir tablo. Ancak bu belirsizlik dönemlerinde bile, doğru yetenekleri çekmek ve aynı iş yerinde çalışmayı sürdürmelerini sağlamak, Türkiye’deki işverenlerin hala çözüm aradığı bir mesele olma niteliğini koruyor. Özellikle pazarda ender bulunan yetenekler için bu mesele hala çözülemedi.”
 
En güçlü istihdam beklentileri İlaç,  Finans, Sigorta, Gayrimenkul ve Kurumsal Hizmetler sektörü için öngörüldü. Öte yandan, yeni istihdam planlarının en zayıf ve tek negatif olduğu sektör ise geçen çeyrekte olduğu gibi yine Restoran ve Otelcilik sektörü oldu. 
  
Türkiye’de geçen çeyrekle karşılaştırıldığında 11 sektörün yedisinde işe alım planlayan işveren sayısında yükseliş olduğu görülüyor. Sektörler arasında geçen çeyreğe oranla işe alım beklentilerinde en dikkat çeken iyileşme yüzde 14 puanlık artışla Madencilik ve yüzde 13 puanlık artışla İlaç sektöründe gerçekleşirken, 11 sektörün 10’unda da işe alım beklentileri olumlu bir tablo sergiliyor. 
 
Küresel istihdama genel bakışta Türkiye en iyimser ülkeler arasında
Türk işverenler yılın ilk üç ayı için dünyanın en iyimser öngörülerini ifade ediyor. İlk çeyrek işe alım beklentileri 41 ülke ve bölgenin 31’inde olumlu bir çizgi izlerken, Net İstihdam Görünümünün 30 ülke ve bölgede üç ay öncesine oranla düşüş trendinde olduğunu görülüyor. 23 ülke ve bölgede Görünümün geçen yılın bu dönemine göre biraz daha yumuşadığı göze çarpsa da 16 ülkede istikrar ya da iyileşme olduğu gözleniyor. Yeni yılın ilk üç ayı için işe alım planlarının en yüksek olduğu ülkeler Hindistan, Brezilya, Tayvan, Panama ve Türkiye olarak ön plana çıkıyor: en düşük işe alım planlarının olduğu ülkelerin ise Yunanistan, Macaristan ve İtalya olduğu görülüyor. Bu üç ülkedeki işverenler arasında iş alımdan ziyade maaş kesintisi olacağını öngörenlerin yüzdesinin daha yüksek olduğu göze çarpıyor.
 
Avrupa ve Ortadoğu’daki 22 ülkenin 13’ünde olumlu bir işe alım beklentisi mevcutsa da, Net İstihdam Görünümü, geçen yılın bu dönemine oranla 11,  üç ay öncesine kıyasla ise 17 ülkede hız kesiyor. Bölgesel işe alım planlarının en güçlü olduğu ülkeler Türkiye, İsrail ve Almanya iken, işe alım güvenleri zayıflayan Yunanistan ve Macaristan ise bu konudaki en zayıf beklentileri ifade eden ülkeler olarak listede yerlerini alıyor.
 
Manpower’ın araştırmasındaki “Net İstihdam Görünümü”, toplam istihdamda artış öngören işverenlerin yüzdesi alınarak ve bu yüzdeden gelecek çeyrekte işyerlerinde istihdamda bir düşüş bekleyenlerin yüzdesi çıkarılarak hesaplanıyor. Araştırmanın 2012 1. çeyrek sonuçları için Türkiye’de 1.000 işverenle görüşme yapıldı.
 
Bir sonraki Manpower İstihdama Genel Bakış Araştırması’nın sonuçları 13 Mart 2012 tarihinde açıklanacak ve 2012’nin 2. çeyreğine dair iş alım beklentilerini gün yüzüne çıkaracak. Manpower İstihdam Görünümü araştırması Manpower temsilciliği olan ülkelerde ücretsiz olarak sağlanabiliyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.