MediaCat

TİAK’tan açıklama: TNS ile yola devam

Televizyon İzleme Araştırma Komitesi, AGB ile olan sözleşmesini sona erdirdi.

TİAK’tan açıklama: TNS ile yola devam

"Televizyon İzleme Araştırmasında yer alan 2.500 haneye ilişkin bilgilerin elektronik ortamda mailler yolu ile bazı adreslere gönderilmek suretiyle deşifre olduğu açıklık kazanmıştır" diyen TİAK deşifre olan 800 hanenin  halen faal olduğunu ifade ederek AGB’den bu haneleri 5 hafta içinde değiştirmesini istediğini açıklamıştı.

TİAK bugün AGB ile olan sözleşmesini sona erdirdi ve TNS ile yola devam edeceğini açıkladı.

Komite internet sitesinde yönetim kurulu başkanı Hidayet Karaca imzalı şu açıklamaya yer verdi:

"Son zamanlarda kamuoyu gündemine gelen TV ölçüm sistemindeki deneklerin deşifre olduğu ve manipülasyon yapıldığı iddiaları savcılık kararıyla araştırılma konusu olmuş, panelde aktif bulunan 2224 haneden halen 1110 tanesinin adres bilgilerinin sızdığı tespit edildiği bilgisi TİAK A.Ş.’ye ulaşmıştır.

Bu çerçevede:

1-Reklam pastasının dağıtılmasına esas teşkil eden ve NAM A.Ş. (AGB) tarafından yürütülen bu ölçüm sisteminin güvenirliği ortadan kalkmıştır. TİAK A.Ş. Yönetim Kurulu, NAM A.Ş. (AGB) tarafından yürütülen ve manipüle edildiği iddia edilen ölçüm sisteminin 20 Aralık 2011 tarihi (bugün) itibariyle durdurulması kararı almıştır.

2- Yeni Dönem izleme ölçümlenmesi  için sözleşme imzalanmış bulunan TNS Piyasa Araştırma Danışmanlık ve Ticaret A.Ş.  ile bu süreçten etkilenmeden  çalışmaya devam edilmesi ve Teknik Şartnamenin gözden geçirilerek gerekli görülürse revize edilerek kurulacak sisteminin daha güvenli olmasının sağlanmasına,

3-TİAK A.Ş. Teknik Komitesini güçlendirerek daha etkin hale getirilmesine,

4- Oluşan bu olağanüstü süreçte sektörlerin zarar görmeden ve güvenli bir şekilde  devam edebilmesi için bir çalışma grubunun oluşturulması ve bu grubun çalışmasını 7  gün içinde tamamlamasına,

5- 01 Ocak 2012 ye kadar olan datasız süreçte televizyon kanallarının, geçmiş dönemlere ait performans değerlendirmeleri baz alınarak Reklam Veren ve Medya Planlama ve Satın Alma Ajansları tarafından mutabakatla reklam planlamalarının gerçekleştirilmesinin tavsiye edilmesine karar verilmiştir." 

 

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.