Türkiye’nin ilk marka isimlendirme rehberi

Marka Danışmanı ve Marka İsimlendirme Uzmanı Duygu Phillips tarafından kaleme alınan ve Türkiye’de bir ilk olan İsmin Marka Hali, Mediacat Kitapları tarafından yayımlandı.

05.07.2011 - 00:00 | MediaCat

Marka Danışmanı ve Marka İsimlendirme Uzmanı Duygu Phillips tarafından kaleme alınan ve Türkiye’de bir ilk olan İsmin Marka Hali, Mediacat Kitapları tarafından yayımlandı. Phillips’in bu özenli çalışması marka isimlendirme tekniklerini ve isim bulma sürecini detaylarıyla açıklıyor, başarılı marka isimlerini ve şaşırtıcı hataları akıcı, esprili ve merak uyandırıcı bir dille okura aktarıyor. Kitap, Türk markalarının dünya markası olma yolunda en önemli adımlarından birine tam destek veriyor.

Marka ismi bulmak gün geçtikçe zorlaşmakta. Sözlükler tükeniyor, tescil başvurusunda bulunan marka sayıları artıyor, yaratıcılık tek başına yeterli olmuyor. Markaları isimlendirmek başlı başına bir iş haline geliyor. Doğru isimler için hem isimlendirme tekniklerini biliyor olmak, çeşitli yabancı dillere hakim olmak, dilbilim, anlambilim, şekilbilim ve sesbilim bilgi ve birikimine sahip olmak, hem de pazarlama ve marka stratejileri konusunda uzman olmak gerekiyor. Nitekim başarılı marka isimleri stratejiye dayanan bir süreç sonrasında tasarlanıyor.

Duygu Phillips kitabında ısrarla “Marka isimleri bulunmaz, tasarlanır. Çünkü artık bulacak isim kalmadı. Sözlüklerdeki isimler tükendi. Hepsi tescilli. Bundan böyle yaratmak gerekiyor. Farklı sesleri, farklı heceleri bir araya getirmek, ama bunun sonucunda anlamlı, doğru çağrışımlar yapan, farklı dillerde sorun yaşatmayacak, hedef kitle tarafından benimsenecek, anlaşılacak, rakiplerinden kolaylıkla ayırt edilecek isimler tasarlamak gerekiyor. Bunun yolu da belli bir birikim ve deneyimden geçiyor. Belli kurallara, tekniklere ve stratejiye sadık kalarak yaratıcılığı devreye sokmak gerekiyor.” diyor.

Türkiye’nin ilk marka danışmanı Güven Borça, Phillips’in kitabını “Tıkanan lavaboyu açma yolunda öncü bir girişim” olarak nitelendiriyor. Markalaşma konusunda uzman olan Selim Tuncer’in değerlendirmesi ise şöyle: “Duygu Phillips’in Türkiye’de bir ilk olan çalışması, bir yandan doğru marka ismi yaratma konusunda rehberlik yaparken diğer yandan da konunun bir kitap boyutuna taşınacak kadar önemli olduğunun altını kalın çizgilerle işaretliyor. Bu kitap; iş dünyasının, marka yaratıcılarının, pazarlamacı ve reklamcıların ellerinden düşürmemeleri gereken bir rehber…”

Marka Danışmanı Duygu Phillips’in bu öncü girişimi, Türkiye’de her sektörün ihtiyacına cevap verirken, isimlendirme sürecinin artık sadece brainstorming ile yapılamayacağını bir kez daha ortaya koyuyor. Marka ismi arayan herkes için bir başucu kitabı niteliğinde olan bu çalışma ülkemizdeki birçok markaya ve marka adayına yol göstererek, Türk markalarının dünya markası olma yolunda en önemli adımlarından birine destek verecek.

Mediacat Kitapları tarafından yayımlanan kitabı kitapçılardan ve kapital.com.tr adresinden temin edebilirsiniz.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.