MediaCat

Türker İnanoğlu hayatını kaybetti

Türk sinemasının değerli isimlerinden Türker İnanoğlu, 88 yaşında aramızdan ayrıldı.

Ünlü yapımcı ve yönetmen Türker İnanoğlu tedavi gördüğü hastanede 88 yaşında hayata veda etti.

İnanoğlu’nun vefat haberini, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca sosyal medyadan yaptığı paylaşımla doğruladı. Koca, paylaşımında “Sanat dünyamızın ünlü isimlerinden yapımcı ve film yönetmeni Türker İnanoğlu geçirdiği ani rahatsızlığın ardından kaldırıldığı hastanede yapılan müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetti. Kendisine Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum. Sevenleri olarak acımız büyük” ifadelerini kullandı.

İnanoğlu,  sinema sektörüne 1957 yılında Tatbikî Güzel Sanatlar Yüksek Okulu’nda öğrenciyken yönetmen yardımcısı olarak adım attı. Lütfi Ömer Akad ve Nişan Hançer gibi ünlü yönetmenlere asistanlık yaptıktan sonra, 1959 yılında Senden Ayrı Yaşayamam filmiyle yönetmenliğe başladı.

1960 yılında Erler Film adıyla kendi film yapım şirketini kuran Türker inanoğlu, 1979 yılında Ulusal Video Film Anonim Şirketi unvanıyla bir şirket kurarak ilk kez video kaset dağıtımı başlattı; 1985 yılında Ulusal Radyo Televizyon Anonim Şirketi unvanıyla bir televizyon stüdyosu açarak çok sayıda televizyon yapımına imza attı.

1994 yılında Türkiye’nin ilk özel televizyon kanallarından olan ATV’yi kuran, 2005’te Türker İnanoğlu Maslak Show Center’ı (TİM) açan İnanoğlu, Beyoğlu’nda Atlas Sineması, Şişli’de Kent Sineması, Kavacık’ta Boğaziçi Sinemaları’nın da sahibiydi.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.