Turkcell, 2017 yılsonu finansal sonuçlarını açıkladı

Turkcell'in dijital operatör dönüşümü rekor getirdi.

16.02.2018 - 15:00 | Sultan Öncü Arslanoğlu

Turkcell, 2017 yılsonu finansal sonuçlarını açıkladı

Turkcell, 2017 yılsonu finansal sonuçlarını Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu‘nun ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıda basın mensuplarıyla paylaştı. Turkcell’in mobil operatörün ötesine geçerek kendisini dijital operatör olarak tanımladığını aktaran Terzioğlu, data ve dijital servisler üzerine kurdukları iş modelleriyle telekomünikasyon sektörünün en yüksek cirosunu elde ettiklerini belirterek şu bilgileri paylaştı:

“2017’de grup olarak yıllık yüzde 23,4 büyümeyle son 10 yılın en yüksek büyüme oranını kaydettik. Vergi uzlaşısı karşılığı hariç tutulduğunda net kârımız yüzde 52 artışla 2 milyar 479 milyon TL oldu. FAVÖK marjı son 9 yılın en yüksek oranı olan yüzde 35 olarak gerçekleşti. Böylece hem gelir büyümesinde hem de operasyonel kârlılıkta, yıl içinde iki kez yukarı yönde güncellediğimiz hedefleri de aşan sonuçları gerçekleştirmiş olduk. Bu güçlü finansal ve operasyonel sonuçlarımızla hisse performansımızı da tarihi zirvelere taşıdık.”

Turkcell’in müşteri bağlılığının 10 yılın en üst seviyesine çıktığını belirten Terzioğlu, 2017’de 1,5 milyon müşteri kazanarak 36,7 milyon aboneye ulaştıklarını söyleyerek son üç yılda yaptıkları yatırımlarla da Türkiye ekonomisine 32,3 milyar TL’lik katkı sağladıklarının altını çizdi.

Yaani dokuz günde 1 milyon indirilme sayısına ulaştı

Yaani’nin yayınladığı ilk dokuz günün sonunda 1 milyon indirilme sayısına ulaştığını belirten Terzioğlu, Turkcell uygulamalarının indirilme sayılarına göre son 12 ay toplamında Google Play ve AppStore mağazalarında uygulama yayıncıları arasında ikinci sıraya yerleştiklerini söyledi.

Turkcell, 2017 yılsonu finansal sonuçlarını açıkladı

“Dijital birikimimizi dünya pazarlarına açmaya odaklanıyoruz”

2018 hedeflerine de değinen Terzioğlu, “2017’de oluşturduğumuz temel stratejimiz doğrultusunda, 2018’de de güçlü performansımızı sürdürerek grup gelirlerimizin yüzde 13-15 artmasını, konsolide FAVÖK marjının yüzde 33-35 gerçekleşmesini öngörüyoruz. Müşterilerimizin bağlılığı ve ürünlerimizi tercih etmeleri sayesinde büyüyen dijital birikimimizi dünya pazarlarına açmaya odaklanıyoruz. Küresel servisler sunan dijital operatör duruşumuzu güçlendirecek işlere imza atmaya yönelik var gücümüzle çalışmaya devam ediyoruz.”

Finansal hizmetler alanında Financell ve Paycell markalarıyla hizmet vermeye başladıklarını söyleyen Terzioğlu; Financell’de 3 bin Turkcell mağazasında hizmet vererek 4,3 milyon adet devam eden kredi sözleşmesi ve 4,2 milyar TL kredi portföyüne ulaştıklarını, Paycell ile de 2 binin üzerinde üye işyerine ve 5 milyonun üzerinde müşteriye ulaşıldığını ve uygulamanın 405 bin kez indirildiğini sözlerine ekledi.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.