MediaCat

Türk Telekom’dan ‘sesli kitap’ projesi

Telefon Kütüphanesi projesi, Türk Telekom’un görme engelli müşterilerine yüzlerce sesli kitabı ev telefonları üzerinden ücretsiz olarak dinleme olanağı sunuyor.

Türk Telekom’dan ‘sesli kitap’ projesi

Türk Telekom, Boğaziçi Üniversitesi Görme Engelliler Teknoloji Laboratuvarı (GETEM) işbirliğiyle Telefon Kütüphanesi projesini hayata geçirdi.

Telefon Kütüphanesi projesi, Türk Telekom’un görme engelli müşterilerine yüzlerce sesli kitabı ev telefonları üzerinden ücretsiz olarak dinleme olanağı sunuyor.

Nasıl kullanılıyor?
Uygulama, 0 800 219 91 91 numaralı telefon üzerinden hizmet veriyor. Hizmetten faydalanmak isteyenler, görme engelli olduklarına dair bir raporla GETEM’e başvurarak şifre alabiliyor. Kullanıcılar aldıkları şifreyle 200’den fazla sesli kitaba ücretsiz olarak erişebiliyor.
 
Sadece ev telefonları üzerinden faydalanılabilen Telefon Kütüphanesi’nin kullanıcıları; dilediği kitabı seçme, bir sonraki aramada kaldığı yerden devam etme ya da bölümler arasında ileri ileri-geri gidebilme gibi gelişmiş özelliklerden de yararlanabiliyor.

Kampanyanın Publicis Yorum tarafından hazırlanan reklam filmi görsel, işitsel ve yazılı basında yayınlanıyor. Reklam filmi, kitapları dinleyecek olan görme engelli kullanıcıların içine girecekleri farklı dünyalar ve kendine has bu gerçeklikte yaşayacakları deneyimlerden yola çıkarak hazırlandı.

Günümüzde yaşayan görme engelli bir kişinin, Dostoyevski’nin 1800’lerin Rusya’sında geçen efsanevi başyapıtı Suç ve Ceza’nın kahramanı Raskolnikov’un komşusu olarak betimlendiği filmin senaryosu GETEM’in de katkılarıyla hazırlandı.

Yönetmenliğini Gürkan Kurtkaya’nın yaptığı çekimler Ukrayna Kiev kentinde gerçekleştirildi. 20 günlük bir ön hazırlık yapılarak romanda anlatılan 1800’lü yılların St. Petersburg’undaki saman pazarı yeniden inşa edildi. Yaklaşık 100 kişilik yabancı bir ekip ve 150 yardımcı oyuncunun katılımıyla tasarlandı.

Dönemin ve mekânsal çevrenin havasını yansıtan film için boş bir apartman, Raskolnikov’un yaşadığı apartmana dönüştürüldü. Raskolnikov’un odası romanda anlatıldığı şekilde inşa edildi. Dinlediği romanda kendini Raskolnikov’un komşusu olarak bulan görme engelli dinleyicinin evi de, günümüze göre aynı apartmanın başka bir dairesi dekore edilerek oluşturuldu.

Kampanyanın tanıtım videosuna http://on.fb.me/rR3GfU adresinden ulaşabilirsiniz.

Videonun kamera arkası görüntülerine ise, http://on.fb.me/v8ULCp adresinden ulaşabilirsiniz.

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.