Türk Telekom ve TTNet’ten ceza açıklaması

Rekabet Kurulu, Türk Telekomünikasyon A.Ş. ve TTNet A.Ş.'nin geniş bant internet erişim hizmetleri pazarında...

25.11.2008 - 16:03 | MediaCat

Rekabet Kurulu, Türk Telekomünikasyon A.Ş. ve TTNet A.Ş.’nin geniş bant internet erişim hizmetleri pazarında hakim durumunu kötüye kullanarak rekabeti ihlal ettiği gerekçesiyle 12 milyon 394 bin 781,16 YTL idari para cezası verdi.

Bu karara ilişkin Türk Telekom ve TTNet’ten yapılan açıklama şöyle:

Türk Telekom’dan açıklama

Rekabet Kurumu’nun, Türk Telekomünikasyon A.Ş. (“Türk Telekom”) ve TTNet A.Ş.’nin (“TTNET”) geniş bant internet erişim hizmetleri pazarında 4054 sayılı Kanun’u ihlal edip etmediklerinin tespiti için, 4054 sayılı Kanun’un 41. maddesi uyarınca açmış olduğu soruşturma neticesinde, Türk Telekom ve TTNET hakkında almış olduğu para cezası uygulama kararını öğrenmiş bulunuyoruz.

Bu kararı saygıyla karşılamakla birlikte, faaliyetlerimizin hukuka uygun ve daima adil rekabeti destekleyici olduğuna olan inancımızla yasal haklarımızın takipçisi olacağımızı ve bu çerçevede gerekli hukuki adımları atacağımızı kamuoyunun bilgisine sunarız. Türk Telekom olarak, bugüne kadar olduğu gibi adil rekabeti destekleyici, telekomünikasyon sektörünü büyütecek olumlu adımların her zaman arkasında olduğumuzun bir kez daha altını çizmek isteriz.

Bu vesileyle, Telekomünikasyon Kurumu’nun onayı ile Türk Telekom’un, TTNET dışındaki Internet Servis Sağlayıcılarının (ISS) pazar paylarını güçlendirmek üzere pozitif ayrımcılığa giderek, toptan satışlarda bu servis sağlayıcılar lehine çok iyi oranlarda ek indirimler yaptığını ve söz konusu pazarda rekabetin artmasına önemli katkıda bulunduğunu hatırlatmak isteriz. Türk Telekom’un yaptığı bu indirim ile kar marjları yükselen TTNet dışındaki diğer ISS’lerin hizmetleri geçmişe göre daha düşük fiyatlardan tüketicilere ulaşma imkânı bulmuştur.

Türk Telekom, adil rekabeti ve yatırımı artıracak, sektörün büyümesi yönünde atılacak tüm adımları desteklemektedir. Sektördeki tüm oyuncuların yapacakları yatırımlar ile Türkiye’de telekomünikasyon sektörünün daha da büyümesi en büyük beklentimizdir. Zira sektörün altyapı ve toptan sağlayıcısı olarak rekabetin artması ve sektörün büyümesinden en çok fayda sağlayacak taraf Türk Telekom olduğu için Şirketimizin rekabeti önleyici davranışlar içinde olması kendi menfaatlerine aykırı olacaktır.

Türkiye’nin teknoloji üretip aynı zamanda ihraç eden bir ülke olması için Türk Telekom olarak sorumluluğumuzun farkında olduğumuzu ve faaliyetlerimizi bu bilinçle sürdürdüğümüzü bir kez daha kamuoyunun dikkatine sunmak istiyoruz.

Kamuoyuna saygıyla sunarız.

Türk Telekomünikasyon A.Ş.

TTNet Basın Açıklaması

Rekabet Kurumu’nun, Türk Telekomünikasyon A.Ş. ve TTNET A.Ş.’nin genişbant internet erişim hizmetleri piyasasındaki hakim durumlarını kötüye kullanmak sureti ile rekabet kanununu ihlal ettikleri gerekçesi ile Türk Telekom ve TTNET hakkında para cezası uygulanması yönünde almış olduğu Rekabet Kurulu Kararını öğrenmiş bulunuyoruz.

Bu kararı saygı ile karşılamakla birlikte faaliyetlerimizin hukuka uygun ve daima rekabetten yana olduğunu, yasal haklarımızın takipçisi olacağımızı ve bu çerçevede gerekli hukuki adımları atacağımızı kamuoyunun bilgisine sunarız.

TTNET olarak, bugüne kadar olduğu gibi her zaman rekabetten yana bir davranış içinde olacağımızı ve genişbant internet hizmetlerinin halkımızın her kesiminin erişimine sunulması için çaba göstereceğimizi belirtmek isteriz.

Kamuoyuna saygıyla sunarız.

TTNET A.Ş.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.