Türk kozmetiğinde markalaşma adına dev adım

Beautyworld'de Türkiye'yi 80 firma temsil etti.

06.06.2013 - 09:09 | MediaCat

28-30 Mayıs tarihlerinde gerçekleşen ve Türk kozmetik sektörünü Ortadoğu pazarıyla buluşturan Middle East 2013 Fuarı’na Türkiye’den bu yıl da rekor bir katılım vardı. 40’ı aşkın ülkeden bin 96 firmanın katıldığı Beautyworld’de Türkiye’yi İstanbul Kimyevi Madde ve Mamülleri İhracatçıları Birliği’nin (İKMİB) milli katılım organizasyonuyla 80 firma temsil etti. Bireysel katılımlarla birlikte bu rakam 85 firmaya ulaştı.

Türk firmalarının kozmetikte dünya devleri arasında yer alma hedefiyle markalaşma yolunda yoğun çaba harcadıklarını vurgulayan İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akyüz fuarın önemini anlattı:

“Türkiye kozmetik sektörü, son yıllarda ciddi bir atılım içinde. Türk firmalarımız ürünleriyle, dünyanın hemen her yerinde büyük ilgi görüyor. Düzenlediğimiz milli katılımlı fuar organizasyonları ile yeni pazarlar keşfettiğimiz ticari heyetlerin bu gelişime etkisi oldukça yüksek. Bu yıl 9’uncu kez milli katılım gerçekleştirdiğimiz Ortadoğu’nun en büyük, dünyanın ise sayılı kozmetik etkinliklerinden olan Dubai Beautyworld Fuarı’nda da bu ilgiyi yakından gördük. 40’ı aşkın ülkeden yaklaşık 950 firmaya ev sahipliği yapan fuarda ülkemizi 80’i milli olmak üzere toplam 85 Türk firması ile temsil ettik.

Bu yıl da fuarın ana sponsoruyduk ve en yüksek ülke katılımını gerçekleştirdik. Beautyworld Fuarı, ülkemizin yurtdışındaki en yüksek katılımlı fuar haline gelmesi bakımından da önemli. Fuarın ülkemiz açısından bir diğer önemli özelliği ise sadece Birleşik Arap Emirlikleri’nden değil, pek çok Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkesinden ziyaretçi ve alım heyetlerini çekmesi. Böylece bizim için önemli olan BAE pazarı kadar bölgenin tamamına da ulaşmış oluyoruz.

Kozmetik ihracatında Ortadoğu yüzde 70 gibi ciddi bir paya sahip. Coğrafi ve kültürel yakınlık kadar son dönemde Türk dizilerinin yarattığı etki, Türkiye imajının bölgedeki yükselişi Türk kozmetik markalarımıza da ilgiyi artırıyor.

Türk kozmetik sektörü ihracatımız her yıl artış gösteriyor. 205 yılında 470 milyon dolar olan kozmetik ihracatımız 2012 yılında 1 milyar 87 milyon dolar seviyesine yükseldi. Geçen yıl ihracat yaptığımız ilk üç ülke Irak, Rusya ve İran oldu.

İhracat artışımızda firmalarımızın ürün çeşitliliğinin artması, teknoloji düzeyindeki ilerleme ve yeni pazarlara açılma stratejimizin büyük etkisi var. Kozmetik ihracatçılarımızın yeni ülkelerle ihracat pazarlarını çeşitlendirmeleri için Asya’dan Avrupa’ya, Ortadoğu’dan Güney Amerika’ya kadar dünyanın pek çok bölgesinde uluslararası fuarlara milli katılım organizasyonları düzenliyor, Ekonomi Bakanlığımızın UR-GE (Uluslararası Rekabetçiliğin Desteklenmesi Tebliği) kapsamındaki destekleri ile kurduğumuz Türk Kozmetik Sektörü Yurtdışı Pazarlama Takımı ile ticaret heyet gezileri yapıyoruz.

Türk kozmetik firmalarımız artık birçok ülkeye ihracat yapıyor. Markalaşma yolunda yoğun çaba gösteriyorlar. Kozmetik sektörümüz teknolojik donanım ve ürün çeşitliliğe bu kapasiteye sahip. Bu süreçte atılacak yeni adımlarla dünyada adımızdan daha çok söz ettireceğiz.”

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.