Türk dizilerine Sinema Kanunu desteği

Kanunla birlikte, ihraç edilen Türk dizilerine teşvik sağlanması planlanıyor.

16.10.2018 - 13:43 | Sencer Uçar

Türk dizilerine Sinema Kanunu desteği

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Radyo Televizyon Yayıncıları Meslek Birliği (RATEM) tarafından yayınlanan Türkiye Radyo ve Televizyon Yayıncılığı Sektör Raporu 2018 verilerine göre 140’tan fazla ülkeye ihraç edilen ve Türkiye’yi Amerika Birleşik Devletleri’nden sonra dünyaya en fazla dizi ihraç eden ikinci ülke konumuna getiren Türk dizilerini yeni Sinema Kanunu ile desteklemeye hazırlanıyor.

Yıllık ihracat gelirleri 2018 itibarıyla 350 milyon doları aşan ve söz konusu rakamın 2023 yılında 1 milyar doları aşması öngörülen Türk dizileri için Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un talimatıyla yeni bir destek mekanizması oluşturulması için çalışılıyor. Buna göre, TBMM’de kısa bir süre içinde gündeme getirilmesi hedeflenen Sinema Kanunu’yla, ihraç edilen Türk dizilerine teşvik sağlanması planlanıyor. Hazırlıkları süren düzenlemeyle birlikte sinema filmlerinin desteklenmesine yönelik 5224 Sayılı Kanun’da değişikliğe gidilecek ve yurtdışında yayınlanması koşuluyla, Türkiye’nin tanıtımına katkı sağlayacak nitelikteki yerli veya ortak dizi filmlerin maddi olarak desteklenmesi amaçlanıyor.

Yapılması planlanan değişikliklerle birlikte hedeflerden biri de Türkiye’yi film çekim merkezi haline getirmek. Zira bu amaçla bir kısmı ya da tamamı Türkiye’de çekilecek yabancı sinema filmleri ve dizilere Türkiye’de harcanan tutarın yüzde 30’una kadarının geri ödenmesi öngörülüyor.

Kaynak: Dunya.com

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.