Turizm sektörü EMİTT’te buluştu

Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı (EMITT)'in 12. buluşması aralarında Kültür Bakanı Ertuğrul Günay'ın da bulunduğu

15.02.2008 - 09:25 | MediaCat

Dünya genelinde 50 ülke ve 3 bin firmanın katılımıyla gerçekleşen EMİTT 2008 siyaset ve iş dünyasından çok sayıda ismin katıldığı törenle açıldı. 42 bin metrekarelik TÜYAP Beylikdüzü tesislerinde düzenlenen fuarın hedefi 3 bin katılımcı firmayı 42 bini profosyonel olmak üzere toplam 120 bin ziyaretçiyle buluşturmak.

Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı (EMITT)’in 12. buluşması aralarında Kültür Bakanı Ertuğrul Günay’ın da bulunduğu politika ve iş dünyasının bir çok isminin katıldığı açılış töreniyle başladı. Ekin Fuarcılık, tarafından Türkiye Otelciler Federasyonu ve Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği işbirliği ile gerçekleşen EMİTT’in açılış konuşmasını yapan Kültür Bakanı Ertuğrul Günay turizmin dünyada hızla gelişen bir sektör olduğunu, her yıl dünyada 1 milyara yakın insanın turizm amaçlı seyahat ettiğini belirtti. Günay artan turizm potansiyeline paralel olarak Türkiye turizminde geliştiğine dikkat çekerek EMİTT’in önemli bir misyon gerçekleştirdiğini vurguladı. Günay ” EMITT bugün dünyanın en önemli 10 fuarı arasına girdi. Türkiye^’de dünyanın turizmden büyük pay alan 10 ülkesi arasında yer almakta. Önümüzdeki birkaç yıl içinde EMITT dünyanın en büyük 5 fuarı arasına, Türkiye de dünyanın turizm gelirinden en fazla pay alan ilk 5 ülkesi arasına girmelidir. Önümüzdeki hedef budur. Hep birlikte bu hedefi sağlayacağımıza inanıyorum. ” dedi.

“Sektörün tüm oyuncularını buluşturduk”
Türkiye ihracat gelirinin yaklaşık yüzde 25’ini oluşturan Turizm sektörünün tüm bileşenlerini tek çatı altına toplayan EMİTT Fuarının organizatörü Ekin Grubu’nun Yönetim Kurulu Başkanı Halim Bulutoğlu fuarın geçtiğimiz yıla oranla iki kat büyüdüğünü söyledi. Bulutoğlu ” 2007 yılında 42 bin metrekarelik TÜYAP İstanbul Tesislerinin 5 salonunda gerçekleştirdiğimiz EMİTT’i bu yıl 42 bin metrekareye denk gelen 10 salonun tamamında yapıyoruz” dedi. EMİTT’in 2008 yılı hedefini 3 bin katılımcı firmayı 42 bini profesyonel olmak üzere toplam 120 bin ziyaretçiyle buluşturmak olduğunu söyleyen Bulutoğlu fuarın bir Türkiye Markası haline geldiğini söyledi. Bulutoğlu EMİTT 2008’e özellikle tur operatörleri ve seyahat acentalarının çok büyük ilgi gösterdiğini söyledi.

Seyahat acentelerinden tatil köylerine kadar turizmde faaliyet gösteren 20’ye yakın sektörü bir araya getiren EMİTT’in bu yıl aynı zamanda bir çok yeniliğe de ev sahipliği yapmakta. EMİTT 2008’e katılan yüzlerce firma önümüzdeki yıllarda sektörde kullanılmaya başlanacak ekipman ve hizmetleri ilk defa görücüye çıkardı. Yenilikler arasında engelli tatilcilere kolaylık sağlayacak havuz asansörlerinin yanı sıra doğa tutkunları için geliştirilen ekipmanlar dikkat çekmekte.

Katılımcı Firmalardan

Fuara geniş katılım var
Holiday Inn İstanbul Airport Nort Satış ve Pazarlama Müdürü Cihat Çiçek: Otelimiz 2 ay önce açıldı. Fuara da ilk kez katılıyoruz. Ama daha önce yatırımcımızın bir başka oteliyle beraber katılmıştık. Emitt Fuarı’na yurtiçi ve yurtdışından geniş katılım var. Biz de zincir oteliz ve bu fuar sayesinde Türkiye’den ve yurtdışından acentelere kendimizi tanıtma fırsatı buluyoruz.

Prestij için katılıyoruz
Joy Group Reklam ve Halkla İlişkiler Müdürü Sibel Şenkaya: Emitt Fuarı’na 4 yıldan beri katılıyoruz. Fuardan satış açısından bir beklentimiz yok. İmaj kazanmak için bu fuara katılıyoruz. Aynı zamanda fuar süresince piyasanın nabzını yokluyoruz. Emitt fuarı her geçen yıl biraz daha büyüyor. Katılımcı ve ziyaretçi sayısı artıyor. Bu artışa paralel olarak biz de hedeflerimizi daha çok artıyoruz. Burada nabız yokluyoruz. Sezonun ön çalışmasını yapıyoruz ve prestij sağlıyoruz. Otel sayımız 12’den 19’a çıktı. Fuarda yeni otellerimizi de tanıtacağız.

Silence Beach Antalya Genel Müdürü Salim Kadakal: Manavgat bölgesinde, sağlık turizmine yönelik 4000 yataklı bir işletmeyiz. Ağırlıklı Türk müşterilerle çalışıyoruz ama yabancı müşterilerimiz de var. Fuara işletmemizi tanıtmak için katıldık. 4 yıldan beri katılıyoruz Emitt’e. Gelen yeni yüzler bizi tanıyor. Fuara yurtiçi ve yurtdışından da katılım olması bizim için avantaj. Katılmanın avantajlarını önceki yıllarda fazlasıyla gördük.

Özgür Bedenler Sağlık Malzemeleri Genel Müdürü Serdar Özdil: Özgür Bedenler engellilerin hayat standardını yükseltmek için çalışan bir şirket. Türkiye’de ilk defa engellilere yönelik bir havuz asansörü ürettik. Engelli, kilolu ya da yaşlı insanların kolay ve konforlu girmelerini sağlayan bir alet bu. Burada birçok otel var. Otellerde engelli odaları oluyor ama böyle bir ürün yok. Oteller ürünümüzü tanıdıkça alıyoruz. Yani biz katılımcı otelleri hedef alarak fuara katıldık ve ürünümüzün tanıtımını yapıyoruz. Emitt Fuarı’nın da katılımcı sayısı oldukça yüksek.

Woodyville Ağaçevler Erol Karaoğlan: Şile-Ağva arasında deniz kıyısına kurulmuş 39 yıllık bir müesseseye sahibim. Fuara 4’üncü katılışım. Emitt Fuarı’na katılanların sektörle alakalı oluşu fuar sonrasına iyi yansıyor. Her katılımdan sonra bir artışm olduğunu farkediyoruz. Bundan sonra daha da artacak diye düşünüyorum. Fuar ne kadar verimliyle dönüşü de o derece verimli oluyor. Emitt’ten başka fuarlara katılmıyorum ama prensip olarak bir müesseseye fuarların katkı sağlayacağı inancındayım.

Setur standını ziyaret edene yüzde 10 indirim fırsatı
Setur Pazarlama ve Kurumsal İletişim Koordinatörü Gökhan Dedeoğlu: Setur 1965 yılından beri hizmet veren bir şirket. Turizmin her alanında hizmet veriyoruz. Lüks seyahat sektörüne de hizmet veren bir şirketiz. Türkiye’de evlilik fuarı, lüks markalar gibi fuarlara da katılıyoruz. Yurtdışı fuarlara da gözlemci olarak katılıyoruz. Emitt’e 7 yada 8’inci katılışımız. Son 2 senedir Emitt uluslararası standartlarda organze ediliyor. İlk 2 gün sadece profesyonellere açık olduğu için yaz sezonuna girmeden önce özellikle yurtiçi turizmine yönelik bütün otellerle burada görüşme fırsatı buluyoruz. Kontrat öncesi ön görüşmeleri yapıp bilgi sahibi oluyoruz. Emitt bizim için iç pazara yönelik bir fuar. Fuar boyunca standımızı ziyaret eden ve broşürlerimizi alan müşterilerimize önümüzdeki yaz dönemi için yüzde 10’a varan indirimler yapacağız. Kampanya yurt içi ve yurt dışı turlarımızın yanında gemi turlarını da kapsıyor.

Yatsan İzmir Bölge Sorumlusu Bekir Fırat: Bizim ana kalemimiz yatak üretimi. Günlük binden fazla yatak üretiyoruz. Otellerle ilgili çalışmalarımız var. Fuara da ürünlerimizin tatımı için geldik. Ürünlerimiz estetik görünümde olduğu için tercih ediliyor. Emitt Fuarı gibi fuarlara katılmaktan her zaman fayda gördük. Önümüzdeki yıllarda da katılacağız. Uluslararası fuarlara da gidiyoruz. Fuarlar bizim için iyi bir satış alanı.

Emitt’e her sene katılıyoruz
Göreme Balloons Aslı Bahadır: 12 yıldır Kapadokya’da balon uçuşları düzenliyoruz. Emitt Fuarı’na her sene katılıyoruz. Ayrıca yurt dışında İspanya, Amerika gibi ülkelerde düzenlene fuarlara da katılıyoruz. Fuarlar sayesinde acentelerle tanışma fırsatı buluyoruz. Yüz yüze tanışamadığımız rehberlerimizle ajanslarımızla tanışıyoruz. Fuar en çok reklam yapmamızı sağlıyor.

Bodrum Holiday House Ertuğrul Özcan: Lüks konutları yazlık olarak otel gibi işletip kiraya veriyoruz. Yurt içinden ve yurt dışından müşterilerimizi bu konutlarda ağırlıyoruz. Bir nevi otelcilik ama farklı bir konsept, mutfağı olan çeşitli boyutlardaki evleri kiralıyoruz. Bu şeklide kiraya verdiğimiz bin kadar konutumuz var. Dünyanın her yerinden rezervasyon alıyoruz. Karayip ve Meksika’da da villalarımız var. Emitt bizim ilk fuarımız. Daha önce acenteler bizim de tanıtımımızı yaptıklarından katılma gereksinimi duymadık. Ama bu sene konut sayımız arttı. Fuarda sistemimizi tüketiciye yüzyüze tanıtmak istiyoruz. İstanbul’daki müşterilerimizle de görüşme fırsatımız olacak.

Kaynak: Referans

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.