Turhan Selçuk vefat etti

Ünlü karikatürist ve Cumhuriyet gazetesi çizeri Turhan Selçuk, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti...

11.03.2010 - 00:00 | MediaCat

Ünlü karikatürist ve Cumhuriyet gazetesi çizeri Turhan Selçuk, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Abdülcanbaz karakterinin babası ve Karikatürcüler Derneği’nin kurucularından Cumhuriyet gazetesi çizeri Turhan Selçuk, geçtiğimiz pazartesi günü karın içindeki aort damarında genişleme teşhisiyle tedavi altına alındı ve stent takıldı.

Ancak, kanaması devam eden Selçuk hemen ameliyata alındı. Aort damarında yırtık olduğu tespit edilen Selçuk’un Yoğun Bakım Ünitesi’nde solunum makinesine bağlı olarak uyutuluyordu.

Selçuk’un sabah saatlerinde hayatını kaybettiği bildirildi.

TURHAN SELÇUK KİMDİR?

Turhan Selçuk (1922, Milas, Muğla) , Türk mizahının önde gelen isimlerinden olup Türkiye’de mizaha yön veren karikatüristlerden biridir. Türkiye’de Semih Balcıoğlu ve Ferit Öngören ile beraber Karikatürcüler Derneği’nin kurucularındandır. İlk olarak Akbaba’da çalışmaya başlamış, ondan sonra Aydede, Yön, Devrim Örneği gibi dergilerde ve Milliyet, Akşam gibi günlük gazetelerde çalışmıştır. Özellikle Abdülcanbaz tiplemesi çok ün kazanmıştır. Türkiye ve Avrupa’da birçok müzede karikatürleri sergilenmiştir. Gazeteci-yazar İlhan Selçuk’un kardeşidir.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.