Tüketicinin güveni yerine gelmedi

CNBC-e Tüketici Güven Endeksi Temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 1.8 değer kaybetti.

01.08.2012 - 00:00 | MediaCat

CNBC-e Tüketici Güven Endeksi Temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 1,8 değer kaybederek 94,57 seviyesine geriledi. Endeks yıllık bazda da yüzde 5,8 aşağıda seyrediyor.

Veriler Temmuz ayı CNBC-e Tüketici Güven Ön Endeksi sonuçlarına oldukça yakın seyrediyor. Endeksin alt detaylarına bakıldığında, tüketicinin hem geleceğe ilişkin beklentilerinde hem de mevcut durum algısında bir önceki aya göre bir miktar bozulma olduğu görülüyor. Finansal piyasaların genelde olumlu seyrettiği bir ayda tüketici güveninde ortaya çıkan bu gerileme ekonomik aktivite ve istihdamdaki artış hızındaki yavaşlamadan kaynaklanıyor. Reel kesim güven endeksi ve kapasite kullanım verileri son dönemde bu yöndeki sinyallerini artırdı.

İçinde bulunduğumuz dönemin dayanıklı tüketim malları ile otomobil ve konut alımı için uygunluğunu ölçen CNBC-e Tüketim Eğilimi Endeksi yüzde 2,8 oranında gerileyerek 87,06 değerini aldı. Faizlerdeki düşüş beklentisi tüketim eğilimini azaltmış olabilir.

(Kaynak: Ntvmsnbc)

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.