MediaCat

TRT genel müdüründen reyting operasyonu açıklaması

Ülke Tv’de yayınlanan Gazeteci Milleti adlı programa telefonla katılan TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, reyting operasyonuna yönelik çarpıcı açıklamalarda bulundu.

TRT genel müdüründen reyting operasyonu açıklaması

Ülke Tv’de yayınlanan Gazeteci Milleti adlı programa telefonla katılan TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, reyting operasyonuna yönelik açıklamalarda bulundu.

Dizilere sert eleştirilerden bulunan Şahin "Bu reyting ölçüm sisteminde toplumun değer yargılarını zedeleyen yapımlar da güç kazanıyor" dedi.

Hayatta kalma şansı yok
İbrahim Şahin TRT olarak reyting ölçümüne dönük itirazlarının çok daha geriye dayandığını ifade ederek, yerli dizileri eleştiri yağmuruna tuttu. " Bu reyting ölçüm sisteminde toplumun değer yargılarını zedeleyen yapımlar da güç kazanıyor." diyen İbrahim Şahin "Biz TRT olarak kamu yayıncılığı yapıyoruz birinci olmak gibi iddiamız olamaz haliyle.

Ama 20. bile olsak bunun güvenilir bir kaynakla ortaya konması gerekir ki biz tedbirimiz alıp ona göre yayın yapalım. AGB’de birinci olan bizim şirketimizin ölçümünde de birinci oluyor ama oranlar ve detaydaki rakamlar çok önemli. Reklam dağılımında hangi kanalın ne kadar para alacağını belirlenmesi açısından bu rakamlar çok önemli. Mevcut sistemin hayatta kalma şansı yoktur."
ifadelerini kullandı.

Denetimi RTÜK yapmalı
Dizilerde cinsellik öğelerinin ön planda olduğunu kaydeden Şahin "Bu reyting sistemi adaletli olmadığı gibi hangi tip yapımların izlenip izlenemediğini belirlediği için toplumun değer yargılarını zedeleyen yapımlar da güç kazanıyor. Dizilerde cinsellik içeren sahneler haber yapılarak tanıtılıyor insanlarda merak uyandırılarak reyting alınıyor. En son bildiğiniz gibi iki erkeği bile aynı yatağa soktular. Bundan sonra ne yapılmalı? Yeni bir ihale yapılır, bu ihaleyi ve sonrasındaki denetimi RTÜK yapmalıdır. Biz örneğin reyting ölçümünün denetimini üniversitelere yaptırıyoruz."dedi.

(Habertürk)

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.