TPG’nin gözü medyada

Mey İçki'yi 2.1 milyar dolara Diageo'ya satan Teksaslı TPG, Türkiye'de perakende, medya, sağlık ve enerji sektörleri ile ilgileniyor.

28.02.2011 - 00:00 | MediaCat

Mey İçki’yi 2.1 milyar dolara Diageo’ya satan Teksaslı TPG, Türkiye’de perakende, medya, sağlık ve enerji sektörleri ile ilgileniyor.

Türkiye’de geçen hafta ekonominin en flaş konularından birisi Mey İçki’nin İngiliz içki üreticisi Diageo’ya 2.1 milyar dolar fiyatla satılmasıydı. 2004’te özelleştirilerek 292 milyon dolara Limak-Nurol Girişim Grubu’na satılan, iki yıl sonra 810 milyon dolara Teksaslı girişim fonu Texas Pasific Group’a (TPG) geçen şirketin, 5 yıl sonra 2.1 milyar dolara satılması tabii ki bu ilgiyi hak ediyor. TPG, ağırlıklı emeklilik fonlarından oluşan bir girişim fonu. 6 ayrı fonda 48 milyar dolarlık bir kaynağı yönetiyor. Mey’e yatırım yapan fon 200 yatırımcının yer aldığı 4 numaralı fon.

Türkiye’de danışmanlığını 2007’den beri Cüneyd Zapsu’nun yaptığı fon, Mey İçki’den çıkış opsiyonlarını geçen yılın sonlarına doğru oluşturmuştu. Halka açılmayı da opsiyon olarak tutan fon, yapılan görüşmelerden sonra Türk pazarını gelişen bir pazar olarak değerlendiren Diageo’ya sattı.

Mey’i yeniden yapılandırarak ihracatı 1.7 milyon litreden 4 milyon litreye çıkarak marka sayısını 10’dan 35’e çıkaran TPG, önümüzdeki dönemde yeni yatırımlara hazırlanıyor. TPG’ye düşen 1 milyar 890 milyon doları alarak her yıl başına yüzde 20 kazanç sağlayan 200 yatırımcının yeni satın almalara da ilgi duyması bekleniyor.

Yeni oluşturulacak fonun ilgi alanları şöyle: Tüketici perakendesi, medya, sağlık ve enerji. Diageo’nun satın alırken şartı Galip Yorgancıoğlu’nun başındaki yönetimin değişmemesi olmuş.

TPG Capital 5 yılda toplam 6 milyar dolar vergi ödediği için Türkiye’den gururla ayrılırken Diageo’nun neler yapacağını zaman içinde göreceğiz.

TPG’nin Türkiye’de duyduğu en büyük rahatsızlık Burgaz Rakı kavgası olmuş. Fon yöneticileri en çok bu konuda Zapsu’dan destek aldı. Mey İçki’nin bandrolle ilgili tüm kurallara uymasına rağmen Burgaz Rakı’nın büyük şişeye küçükler için düzenlenen bandrol yapıştırıp, vergi kaçağına yol açtığını söyleyen fon Burgaz Rakı’nın TMSF’ye geçmesiyle rahatlamıştı.

Mey İçki’yi 2.1 milyar dolara satın alan İngiliz içki üreticisi Diageo’nun satın alma işleminde öne sürdüğü şartın Galip Yorgancıoğlu’nun başındaki yönetimin değişmemesi olduğu öğrenildi.

Radikal

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.