Toyota dünyanın en yeşil markası seçildi

Interbrand'ın yaptığı bir araştırma sonucunda, Toyota dünya genelinde en yeşil global marka seçildi.

27.07.2011 - 00:00 | MediaCat

Interbrand’ın yaptığı bir araştırma sonucunda, Toyota dünya genelinde en yeşil global marka seçildi.

Best Global Green Brands (En iyi global yeşil markalar) adını taşıyan araştırma A.B.D, Japonya, Çin, Almanya, Fransa, İngiltere, İtalya, Brezilya, İspanya ve Hindistan pazarlarını kapsıyor.
 
Araştırma, markaların tüketicilerde oluşturduğu sürdürülebilirlik algısına bakıyor. Toyota dünyanın en büyük 10 pazarında en yeşil marka olarak algılanıyor. 2010’da elektrikli araba üreticisi Tesla ile yaptığı anlaşma da markanın çevreye duyarlılığı konusundaki saygınlığını artıran etkilerden biri olmuş.
 
Toyota’yı global markalar arasında 3M ve Siemens takip ediyor.
 
Araştırma, pek çok markının çevreci performansıyla  ile kamu algısı arasında büyük farklar olduğunu da ortaya koyuyor. L’Oréal, Nokia ve HSBC çevre için uluslararası pek çok projede yer almasına ve yeşil üretim performansı yüksek olmasına rağmen listede görece aşağı sıralarda yer alıyor. Bu da çevre konusunda gösterdikleri duyarlılığı tüketiciye tam olarak iletemediklerini gösteriyor.
 
Tam tersi McDonald’s, GE ve Coca-Cola performanslarına kıyasla daha yeşil markalar olarak algılanıyorlar.
 
Aşağıda Interbrand araştırmasına göre en yeşil markalar sıralamasını görebilirsiniz. Sıralama tüketici algısına göre hazırlanmış. Fark (Gap) bölümü markanın çevreci performansıyla algısı arasındaki farkı gösteriyor.
 
 

 

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.