MediaCat

Toplumun ihtiyacı umut

Brand Week Istanbul 2022’de ilham maratonu ikinci günle devam ediyor.

Toplumun ihtiyacı umut

Yılın en ilham verici haftası Brand Week Istanbul ilk günün ardından ikinci gününde katılımcıları Zorlu PSM’de dopdolu oturumlarla buluşturmaya devam ediyor.

Brand Week Istanbul 2022’de ikinci gün, 84 yıl önce aramızdan ayrılan Mustafa Kemal Atatürk’ü anma töreniyle başladı. Saygı duruşunun ardından, Ulu Önder’le özdeşleşen zeybek gösterisiyle Ru Sahne Dance Company Inspiration Hall sahnesindeydi.

Modern medeniyetin dört temel maddesi

Brand Week Istanbul, ikinci gününde Inspiration Hall sahnesinde duayen bir ismi ve keçisini ağırladı. “Neyi Ne Kadar Değiştirebiliriz?” adlı sunumuyla izleyicilerle bir araya gelen Serdar Erener ve keçisi, interaktif oturum boyunca katılımcılara Dünya’nın ve dolayısıyla insanlığın karşı karşıya olduğu tehlikeleri hatırlattı.

Çek asıllı Kanadalı yazar Vaclav Smil’in kitaplarına atıfla ilerleyen sunumda Erener, modern medeniyetin dört temel maddenin (beton, çelik, plastik, amonyum) üretim ve kullanımına dayandığını söyleyerek, tabiatta sonsuz büyüme söz konusu olmadığı halde ekonomide sonsuz büyüme peşinde olmamızın anlamsızlığını vurguladı. “Piyasa aklı insan adına optimizasyon yapamıyor” diyen Erener, insanlığın mevcut yolunda ilerlemeye devam edemeyeceğini ekledi: “Ne yapıyor bu deli diyorsunuz ama deli olan sizsiniz, bir duvara doğru gidiyorsunuz ve farkında değilsiniz.”

“Dürüst insan sabreder”

Beşiktaş Jimnastik Kulübü Teknik Direktörü Şenol Güneş, futbolda resetlemeyi konuşmak üzere Inspiration Hall’da Sportsnet Group Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Gülüm’ün konuğuydu.

“Başarısızlığı sahiplenmeyi bilirim” diyen Güneş, milli takımdan ayrıldıktan sonra ‘ya çalışabilirdim ya uzak kalabilirdim’ diyerek kendisini dinlemeye çalıştığını, Trabzon ya da İstanbul’a gittiğinde takım çalıştıracağına dair dedikoduların da beraberinde geldiğini söyledi. Haksızlığa uğrayanları iyi anladığını söyleyen Güneş, “Son maçta top gözüme geldi, bakın numara yapıyor denildi” şeklinde sitem etti ve ekledi: “Ülkemizde komik olan şeyleri ben ciddi olarak düşünüyorum. Size bir iftira atılıyor, siz bunu hukuka götürüyorsunuz, hukuk bunu savsaklıyor. Dürüst insan sabreder, basit insan iftira atar.”

“Sihirli kavramlar aramayın”

Inspiration Hall sahnesine konuk olan Bekir Ağırdır, kamuoyuna 15 Aralık’ta sunulacak “Hayat Tarzları 2022” araştırmasını ilk olarak Brand Week Istanbul katılımcılarıyla paylaştı. Türkiye’nin yaşlandığını söyleyen Ağırdır, pazarlamacıların aslında tekstilde ya da eğitimde yaşlı nüfusa daha fazla odaklanmaları gerektiğini vurgulayarak, “Çok sihirli, conconlu kavramlar aramayın, ilk olarak demografiye bakın. Herkes Z Kuşağı için pantolon üretiyor, benim için kimse pantolon üretmiyor mesela” dedi.

“Hayata tutunanlar” olarak adlandırdığı kitleyi, “Sabah buraya gelirken evinizi temizlemesi için anahtar bıraktığınız insanlar” olarak tanımlayan Ağırdır, bu kümenin giderek genişlediğinin altını çizdi. Ağırdır, markaların hedef kitlelerini çok ayrıştırdığını ancak aslında toplumsal yapıda tüm kümelerin birbirine çok yakın olduğunu vurgulayarak, pazarlamacılara hedef kitlelerini bu kadar ayrıştırmalarının doğru olmadığı mesajını verdi: “Türkiye toplumu uzay boşluğunda muasır medeniyete doğru topluca yürüyor. Markanızı konumlandırırken bu organizmaya hangi açıdan baktığınız önemli. Dindarlık perspektifinden de bakabilirsiniz eğitim perspektifinden de ancak şunu unutmayın, toplum organik bir canlı ve sürekli değişiyor ama biz ortada birbirimize değen kocaman bir kümeyiz”.

Ağırdır son olarak, “Toplumun önüne umut koymalısınız. 100 kişinin 77’si karamsarlık içinde. Gençlerde bu oran yüzde 82. Asıl sorunumuz, bu karamsar havayı dağıtma meselesidir” mesajını verdi.

Beyni ikna eden hormon

Nöropazarlama ajansı SalesBrain’in CEO ve kurucu ortağı Dr. Christophe Morin, “Beyindeki İkna ve Değişim Kodlarını Resetlemek” başlıklı oturumda Reset & Create & Sustain by Garanti BBVA sahnesindeydi.

Beyindeki ikna sürecinin ilkel beyinde ortaya çıktığına vurgu yapan Morin, bireylerin birçok kararı bilinç seviyesinin altında aldığına vurgu yaptı. Bireylerin ne düşündüklerinin sadece konuştuklarından değil seslerinin tonlamalarından takip edilebileceğini söyleyen Morin, bireyin kendisini sevmesinin beyinde dopamin salgılattığını ve böylelikle beyni ikna ederek davranış değişikliğine gidilebildiğini söyledi.

Bağlam davranışı değiştirir

Reset & Create & Sustain by Garanti BBVA sahnesinin öğleden önce ağırladığı isimlerden biri de DECODE Marketing Kurucusu ve Decoded: The Science Behind Why We Buy kitabının yazarı Phil Barden’dı.

Tüketiciler için paranın zihindeki karşılığını sorguladığı oturumda Barden, bir ürünün fiyatının hangi bağlamda sunulduğunun satınalma kararı üzerindeki etkisini ve bu doğrultuda davranışsal bilimin sunduğu fırsatları masaya yatırdı.

Satınalma kararı sırasında tüketicilerin beyninde ödül, acı ve seçim olmak üzere üç farklı süreç gerçekleştiğini belirten Barden, paranın karşılığı alınan değerin zihnindeki karşılığını ‘ödül (–) acı’ olarak formüle etti.

Ödül mekanizmasını harekete geçiren ürün görsellerinin fiyattan önce sunulmasının karar aşamasındaki pozitif etkisine dikkat çeken Barden, para birimi sembolünü silmek, ücreti ürün görselinin sonuna yazmak gibi taktiklerden fiyatın yazımında kullanılan font ve renklere kadar pek çok etmenin satınalma kararını manipüle edebildiğini ekledi.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.