MediaCat

Markalar, otizm hakkında farkındalık yaratmak için bir arada

Tohum Otizm Vakfı, Teknosa ve Best FM’den “Semptom Reklamlar” işbirliği.

Markalar, otizm hakkında farkındalık yaratmak için bir arada

Doğuştan gelen ve genellikle yaşamın ilk üç yılında fark edilen gelişimsel bir farklılık olan otizm hakkında ülkemizde yeterince farkındalık yaratılabilmiş değil. Oysa her 68 çocuktan biri otizm riski ile doğuyor ve her 20 dakikada bir bir çocuğa otizm tanısı konuluyor.

Bilimsel araştırmalar; erken tanı ve doğru yöntem ile yoğun eğitim alan otizmli çocukların yaklaşık yüzde 50’sinde otizmin belirtilerinin kontrol altına alınabildiğini, gelişim sağlanabildiğini hatta bazı otizmli çocukların ergenlik yaşına geldiklerinde diğer arkadaşlarından farklarının kalmadığını gösteriyor. Erken teşhis için ise otizmin belirtilerinin bilinmesi ve otizmin farkında olunması bir hayli önemli. Takıntılı ve tekrarlayan davranışlarda bulunmak ise otizmin en önemli belirtileri arasında yer alıyor.

Tohum Otizm Vakfı, Teknosa ve Best FM; takıntılı ve tekrarlayan davranışlar üzerinden otizme dikkat çekmek için Semptom Reklamlar projesinde bir araya geldi. Normal şartlar altında farklı reklam kuşaklarında yayınlanacak olan sekiz Teknosa reklamı, bugün sabah saatlerinde radyocu Yasemin Şefik’in Best FM’deki Hitnoz programında tek seferde, blok halinde yayınlandı.

Şefik’in, Teknosa reklamlarını art arda işiten seyircilerden gelen şaşkınlık mesajlarını okumasının ardından Tohum Otizm Vakfı Genel Müdürü Betül Selcen Özer programda söz aldı ve birinin tekrar eden, takıntılı davranışların, otizmin en önemli belirtileri arasında yer aldığını açıkladı. Özer, reklamların art arda yayınlanma sebebinin otizm hakkında farkındalık yaratmak olduğunu ifade ederek, otizm belirtilerine dair bilgiler sundu.

Yayını buradan dinleyebilirsiniz:

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.