Teyit.org ve Facebook’tan haber doğrulama işbirliği

Facebook’un doğrulama programı, Türkiye’de Teyit.org işbirliğiyle hayata geçiyor.

31.05.2018 - 15:33 | MediaCat

Facebook'tan markalar için yeni bir mesajlaşma özelliği

İnternet kullanıcılarının doğru bilgiye ulaşmasını sağlamak için faaliyet gösteren ve dünyanın önde gelen medya kuruluşlarından Poynter’in bünyesinde faaliyet gösteren Uluslararası Doğruluk Kontrolü Ağı (International Fact-checking Network) tarafından yayınlanan İlkeler Kılavuzu’nu (Code of Principles) tanıyarak imzacısı olan Teyit.org, Facebook’un sahte haberlerin platform içinde yayılmasının önlenmesi adına 10’dan fazla ülkede uyguladığı üçüncü parti haber doğrulama programının Türkiye’deki uygulayıcısı oldu.

Programın başlamasıyla birlikte teyit.org, Facebook’taki şüpheli bulunan haberleri inceleyecek, haberlerin bulgularını kontrol edecek ve doğruluğunu tespit edecek.

Teyit.org kurucusu Mehmet Atakan Foça işbirliğini değerlendirdiği açıklamasında, ülkemizde insanların haber ve bilgi tüketimi için ağırlıkla sosyal medyaya yönelmesi neticesinde yanlış bilginin hayatımızdaki etkisinin daha fazla hissedildiğini, Teyit.org ile öncelikli haber kaynağı olarak sosyal medya platformlarından yararlananların doğru bilgiye ulaşmalarının sağlanabilmesi adına çalıştıklarını ve yeni işbirliğinin Türkiye’de asılsız haberlerin yayılmasının önüne geçmek adına önemli bir adım olduğunu düşündüğünü belirtti.

Facebook Türkiye Kamu Politikaları Müdürü Nilay Erdem ise Türkiye’de Teyit.org işbirliği ile hayata geçirilen üçüncü parti haber doğrulama programı ile ilgili olarak, üçüncü parti haber doğrulama programlarında tüm dünyada sadece Poynter’e kayıtlı olan haber doğrulayıcılarla çalıştıklarını, bu doğrultuda Türkiye’de programlarını Teyit.org ile birlikte hayata geçirdiklerini ve önümüzdeki süreçte asılsız haberlerle mücadele konusundaki çalışmalarını her düzeyde sürdürmeye devam edeceklerini söyledi.

Türkiye’de uygulamaya giren üçüncü parti haber doğrulama programı aracılığıyla, kullanıcıların sahte haberlere karşı bilgilendirilmesi sağlanacak ve asılsız haberlerin erişimlerinde de büyük oranda düşüş yaşanacak. Sürekli sahte haber paylaşan haber siteleri ve Facebook sayfalarının içerikleri daha az dağıtılacak, bu sayfalar para kazanma ve reklam verme özelliklerinden de faydalanamayacak.

Türkiye’deki Facebook kullanıcıları, şüphelendikleri haberleri işaretleyerek, incelenmesi talebi ile Facebook’a bildirimde bulunacak. Platformun şüpheli haber havuzuna giren içerikler, doğrulanmaları için Teyit.org’a iletilecek. Söz konusu içerikler Teyit.org editörlerince incelenecek, incelenen içerikler de elde edilen deliller ile birlikte bir analize dönüştürülerek, tekrar kullanıcıyla paylaşılacak. Facebook kullanıcıları, uygulamaya yeni güncelleme gelene kadar yalnızca platformda karşılaştığı haber sitelerinin bağlantılarını “asılsız haber” olarak işaretleyebilecek.

Teyit.org tarafından doğrulanan içerikler, Facebook Haber Kaynağı’nda daha alt sıralarda yer bulacak. Facebook’un açıklamasına göre, kullanıcıların sahte haberleri görme olasılığı ise yüzde 80 azalacak.

2016 yılında başlayan program, bugüne kadar Amerika Birleşik Devletleri, Fransa, Almanya, Hollanda, İtalya, Filipinler, Meksika, Brezilya, Endonezya, Kolombiya, Hindistan, Arjantin ve İrlanda Cumhuriyeti’ndeki doğrulama organizasyonlarıyla işbirliği içerisinde uygulanmaya başlamıştı.

Kaynak: Teyit.org

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.