MediaCat

Tesla binlerce çalışanı işten çıkaracak

Tesla küresel işgücünün yüzde 10’uyla yollarını ayıracak.

Elektrikli araç şirketi Tesla yaklaşık 14 bin çalışanını işten çıkarmaya hazırlanıyor. 2023 verilerine göre dünya genelinde 140 binden fazla çalışanı bulunan şirket, karar neticesinde işgücünün yüzde 10’uyla yollarını ayırmış olacak.

Tesla CEO’su Elon Musk’ın işten çıkarma kararını çalışanlarla paylaştığı açıklamaya göre, söz konusu adım verimliliğin artırılması ve maliyetlerin düşürülmesi için atıldı. CEO Musk, söz konusu açıklamada şirketi bir sonraki büyüme aşamasına hazırlarken maliyetleri düşürmek ve verimliliği artırmak için şirketin her boyutunu ele almanın önemine dikkat çekerken, şirketin büyümesinin belirli alanlarda görev ve iş fonksiyonlarının tekrarlanmasına yol açtığını da ifade etti. Bu doğrultuda küresel işgücünü yüzde 10 kadar azaltma gibi zor bir karar aldıklarını belirten Musk, “Bundan daha çok nefret ettiğim bir şey yok ama yapılması gerek. Bu, bizim yalın, inovatif ve sıradaki büyüme aşaması döngüsüne aç olmamızı sağlayacak” dedi.

Tesla’nın 2023 son çeyrekte 484 bin 507 olarak gerçekleşen araç teslimatı 2024’ün ilk çeyreğinde yüzde 20 düşüşle 386 bin 810’a gerilemiş, satışlar aynı zamanda geçen yılın ilk çeyreğine kıyasla da düşmüştü.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.