MediaCat

Tesla’nın 2017’de ulaşmak istediği 9 hedef

Otomotiv sektörüne dair en heyecan verici gelişmelerin kaynağı Tesla’nın 2017’ye ilişkin 9 hedefine göz atın.

Tesla’nın 2017’de ulaşmak istediği 9 hedef

Gerçek hayatın Iron Man’i Elon Musk imzalı Tesla‘nın otomotiv sektörünün geleceğini şekillendirdiğini söylemek yanlış olmaz. 2016’yı da bu yolda attığı büyük adımlarla hatırı sayılır bir başarıyla geçen yeni otomotiv devinin 2017 hedefleri daha da büyük görünüyor.

Tesla araç paylaşım platformu

Elon Musk geçtiğimiz yılın temmuz ayında Tesla’nın kendine has bir araç paylaşım platformu için çalıştığını duyurmuştu. O dönem yaptığı açıklamada araçlarının tamamen otonom hale gelmesinin ardından hayata geçirilecek uygulamayla Tesla sahiplerinin alternatif bir gelir kapısı elde edeceklerini söyleyen Musk, uygulamanın direkt olarak halihazırda kullanımda olan Tesla App üzerinden çalışacağını belirtmişti. 2017’de Tesla araç paylaşım platformunun daha geniş detaylarla gün yüzüne çıkması bekleniyor.

Los Angeles’tan New York’a otonom sürüş

ABD’nin batı yakasından doğu yakasına, Los Angeles’tan New York’a uzanan 4.489 kilometrelik hat şimdiye kadar sayısız kez geçildi. Ancak 2017’de bu rota ilk kez otonom biçimde geçilebilir. Elon Musk yakın dönemde bu iddialı hedefe dair yaptığı açıklamayla dikkat çekmişti. “Bu hedef konusunda şirketimize güveniyorum. Los Angeles’tan New York’a otonom sürüş deneyiminin mümkün olduğunu göstereceğiz. Bir sonraki sene de araçlarımızın bu yolu kat edip kendi kendine park etmesini sağlayacağız.”

Gigafactory’deki batarya hücre üretimi katlanacak

Tesla ve araçlarındaki bataryalar konusunda işbirliğinde olduğu Panasonic, ocak ayında Gigafactory’de hücre üretimine başlamıştı. Elon Musk ve ekibi Gigafactory’ye yakın zamanda 1 milyar doların üzerinde yatırım yaparak fabrikanın üretim kapasitesini katlamaya niyetli olduklarını gösterdi. Tesla, bataryalarını Gigafactory’de üretme yetisini artırdığında, Model 3’nin üretim maliyetini de azaltıp aracı 35 bin dolar seviyesinde fiyatlandırabilecek.

Tesla'nın 2017'de ulaşmak istediği 9 hedef
Tesla Gigafactory

Buffalo’daki yeni fabrikada güneş pil ve panelleri üretimine start verilecek

Geçtiğimiz kasım ayında Solar City’yi satın alarak güneş pil ve panelleri üretmek konusunda ne denli kararlı olduğunu ortaya koyan Tesla’nın 2017’nin yaz aylarında üretime geçmesi bekleniyor. Buffalo News’de yer alan ve Tesla’nın Buffalo’daki fabrikası için işçi istihdam etmeye başladığını duyuran haber, firmanın zamanlama konusunda hedeflerine paralel hareket ettiğini gösteriyor.

Yeni bir Model 3 etkinliği

Tesla, son modeli Model 3’yi geçtiğimiz mart ayında duyurmuştu ancak aracın teknik ve kozmetik özelliklerine dair kimi detaylar netlik kazanmamıştı. Henüz içi dahi görülmemiş olan Model 3’nin 215 mil (346 km) menzile sahip olacağı bilinse de bu yıl gerçekleşecek bir başka tanıtım etkinliğinde bu mesafenin daha da yükselmiş olduğu görülebilir.

Seri üretim Model 3

2016’da Tesla menşeli en çok heyecan yaratan haber Model 3’ydi. Bu yılın ortasında seri üretimine başlanacak araçların yılsonuna yakın bir tarih itibarıyla sevkiyatına da başlanacak.

Fabrikaya yepyeni dokunuşlar

Elon Musk’ın Tesla için belirlediği hedeflerden belki de en büyüğü “2018 itibarıyla yılda 500 bin araç üretme kapasitesine erişmek”. Bunun için yapılması gerekenler arasında ilk sırada Tesla’nın fabrikasında yapılacak yenilikler var. Geçen kasımda otomasyon sistemleri üreten Grohmann Engineering’i satın alarak bu alanda ilk adımı atan Elon Musk; “Çok yüksek hacimli üretim seviyelerine çıktığınızda ürünün kendisinden ziyade, onu ürettiğiniz fabrika bir ürün haline geliyor. Bu yüzden ürünlerimizi üreten fabrikamıza da büyük önem vermeliyiz” demişti.

Tesla marka solar çatılar

Elon Musk, 2016’nın ekim ayında gerçekleşen bir etkinlikte üzerinde çalıştıkları solar çatı sistemini tanıtmıştı. 2017’nin ortasından itibaren seri üretimine başlanacak olan ve dört alternatif görünümle ön siparişe açılacak çatıların “standart bir çatıdan daha uygun fiyatla” satışa sunulması da konuya dair beklentiler arasında.

Hibrit fabrika, üstelik Avrupa’da

2016’nın sonunda yaptığı bir açıklamada Elon Musk, Avrupa merkezli yepyeni bir tesis kurmayı planladıklarını ve kurulacak yeni tesisin hem Gigafactory hem de araç üretim fabrikası olmasını istediklerini belirtmişti. Hibrit fabrika henüz Tesla için dahi fütüristik bir hedef olsa da, Musk’ın ABD’de konuşlanacak ikinci bir Gigafactory için uygun bir lokasyon arayışında olduğu biliniyor.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.