Telsim ile bir yıl daha

Türk pazarına girmesiyle büyük yankı uyandıran Vodafone, Telsim’i satın almasından sonraki pazardaki amaç ve planlarını bugün düzenlediği bir basın toplantısı ile tanıttı.

09.01.2007 - 13:50 | MediaCat

Vodafone rekabete hazır

Türk pazarına girmesiyle büyük yankı uyandıran Vodafone, Telsim’i satın almasından sonra pazardaki amaç ve planlarını bugün düzenlediği bir basın toplantısı ile tanıttı. Çırağan Sarayı’nda düzenlenen basın toplantısında, Vodafone Türkiye CEO’su Attila Vitai, Telsim Vodafone GSM ağının modernleşmesi ve yenilenmesine yönelik çalışmalarını anlattı. Vitai, bir yıl içinde Telsim isminden tamamen vazgeçeceklerini ve tamamen Vodafone’a döneceklerini belirtti. Vitai’nin açıklamalarındaki en çarpıcı noktalardan biri de Vodafone’un Motorola ile yaptığı 1 Milyar Amerikan Dolarlık anlaşmaydı.

Türkiye pazarı bizim için önemli

Vitai, 1 Ocak 2007 tarihi itibariyle ilk kez Telsim ve Vodafone logolarının bir arada kullanıldığına dikkat çekerken bunun Telsim’deki alt yapı çalışmalarının sağladığı başarıdan dolayı olduğunu belirtti. Türkiye’de uzun soluklu bir dönem için bulunduklarını söyleyen Vitai, Vodafone için iki tip pazar olduğunu ifade etti: “Birincisi Avrupa pazarı, ikincisi gelişmekte olan pazarlar. Önümüzdeki 5 yıl içinde Türkiye, birinci kategorideki pazar duruma gelecek ve bu olduğu zaman biz burada olmak istiyoruz, olacağız.”

Vitai, Türkiye pazarının onlar için olan önemine de değindi. “Türkiye’nin popülasyonu çok fazla. Avrupa Birliği’ne girdiği zaman da Türkiye, nüfusu en fazla olan ülke olacak. Nüfusun yarısından fazlası 25 yaş altı. Bu çok önemli.” Genç nüfusun telefon kullanma oranının daha fazla olduğunu söyleyen Vitai, bunun Vodafone için önemli olduğunu belirtti.

Öncelik şebekede

Müşteri memnuniyetini en üst seviyeye getirmek amacıyla farklı faktörlerin önemini ölçen ve Ekim 2006’da gerçekleştirilen araştırma sonuçlarını paylaşan Vitai, “Araştırmamız gösteriyor ki şebeke, müşteri seçimindeki en önemli faktör. Bunu sırasıyla; servis, tarife, kontak ve cihaz takip ediyor. Fatura ise en son sırada.” Vitai, müşterilerin seçimi ile bir numara olmak istediklerini belirtirken “Rakiplerimizin konuşma ücretleri daha pahalı olmasına rağmen network’leri daha iyi olduğu için müşteriler fazla ödeyerek iyi hizmet aldıklarını düşünüyor” dedi.

En son teknoloji

“Müşteri deneyimini arttırmak için ilk olarak alt yapı optimizasyonu ve kapasite artırımına odaklandık. Bu doğrultuda, Aralık 2005-Ekim 2006 döneminde baz istasyonu sayısı yüzde 17 ve şebeke kapasitesi yüzde 24 arttırılırken müşteri hizmetlerinde yüzde 46’lık bir iyileşme sağlandı. Mayıs 2006-Ekim 2006 döneminde yapılan çalışmalar neticesinde, trafik sıkışıklığı konusunda yüzde 79, bağlanamayan aramalarda yüzde 12 ve şebekenin müsait olmayışı konusunda da yüzde 11 oranında azalma sağlandı.”
Şebeke alt yapısını güçlendirmek adına Motorola ile yapılan işbirliği çerçevesinde 1 milyar Amerikan Doları yatırım yapılacağını belirten Vitai, Vodafone’un en son mobil teknolojiyi ve dünya çapındaki bilgiyi Türkiye’ye aktaracak donanım ve tecrübeye sahip olduğunu söyledi.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.