TeliaSonera AB, MCT Corp. hisselerinin tamamını satın aldı

İskandinav ve Baltık bölgelerinin lider telekomünikasyon şirketi TeliaSonera AB, MCT Corp. hisselerinin tamamını 300 milyon dolara satın aldı. TeliaSonera, 9 Temmuz’da başlayan satın alma sürecini 16 Temmuz’da tamamladı.

17.07.2007 - 15:39 | MediaCat

İskandinav ve Baltık bölgelerinin lider telekomünikasyon şirketi TeliaSonera AB, MCT Corp. hisselerinin tamamını 300 milyon dolara satın aldı. TeliaSonera, 9 Temmuz’da başlayan satın alma sürecini 16 Temmuz’da tamamladı.

TeliaSonera ve MCT Corp. arasında yapılan anlaşmaya göre, Özbekistan, Tacikistan ve Afganistan’ın lider GSM operatörlerinin MCT Corp.’un elinde bulunan hisseleri toplam 300 milyon ABD Doları (200 milyar İsveç Kron’u) karşılığında TeliaSonera’nın oldu.

TeliaSonera Avrasya Bölge Başkanı Tero Kivisaari, “Söz konusu satın alma, bölgeye olan bağlılığımızı ve gücümüzü artıran bir işlemdir. Ayrıca, TeliaSonera’nın Avrasya’nın lider mobil operatörü olma stratejisini de net olarak ortaya koyduğunun işaretidir” dedi.

Yapılan anlaşma ile TeliaSonera Özbekistan’ın üçüncü büyük mobil operatörü Coscom’un yüzde 99,97’sine sahip oldu. Coscom’un, 393 bin abonesi, Mayıs 2007 itibarıyla yüzde 11’lik pazar payı bulunuyor. Şirketin 2006 net satışı 26 milyon ABD Doları ve FVAÖK’ı (Faiz, vergi, amortisman öncesi kâr) ise 5.8 milyon ABD Doları. Özbekistan’da cep telefonu kullanma oranı yüzde 13 civarında bulunuyor.

CJSC Indigo-Tacikistan ve CJSC Ortak Girişimi Somoncom Ortaklığı’nda ise TeliaSonera MCT’nin Indigo-Tacikistan’daki yüzde 60, Somoncom’daki yüzde 59,4 hissesini satın aldı. 377 bin abone sayısı ve Mayıs 2007 itibarıyla yüzde 27 pazar payı ile Tacikistan’ın en büyük ikinci mobil operatörü olan ortaklığın 2006 yılı net satışı 27 milyon ABD Doları, FVAÖK’ı ise 13.7 milyon ABD Doları. Tacikistan’da cep telefonu kullanma oranı ise yüzde 20 civarında bulunuyor.

TeliaSonera, Afganistan’ın en büyük mobil operatörü olan Telecom Development Company Afghanistan Limited’in (Roshan) yüzde 12,25’ini MCT’den satın aldı. 1 milyon 300 yüz bin abonesi ve yüzde 50 pazar payı olan Roshan’ın 2006 net satısı 191 milyon Amerikan Doları ve FVAÖK’ı ise 66.5 milyon Amerikan Doları. Afganistan’da cep telefonu kullanma oranı yüzde 8 civarında.

TeliaSonera AB, devir sonrası Özbekistan ve Tacikistan’daki operasyonları konsolide edecek. Afganistan’daki operasyon ise finansal bir yatırım olarak raporlarda değerlendirilecek.

TeliaSonera, iştiraki olan Fintur Holdings ile Kazakistan, Azerbaycan, Gürcistan ve Moldova’nın lider mobil operatörlerinde çoğunluk hisselerine sahip ve bölgede uzun süredir faaliyet gösteriyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.