Teknoloji okuryazarlığı yolunda kadınlar

Kadın İçin Teknoloji projesi 10 yaşında.

25.05.2017 - 15:11 | Gönül Hadımlı

Teknoloji okuryazarlığı yolunda kadınlar

Sabancı Holding iştiraklerinden TeknoSA’nın 2007 senesinden beri Habitat Derneği ile birlikte yürüttüğü, kadınlara ücretsiz teknoloji eğitimi veren Kadın İçin Teknoloji projesi bugüne kadar Türkiye’nin 65 ilinde 16 bin kadını teknoloji okuryazarı yaptı. Bugün Sabancı Center’da gerçekleştirilen basın toplantısında, Türkiye’nin farklı illerinden, aldıkları eğitimi gündelik hayatlarında uygulayan kadın teknoloji okuryazarlarından bazıları deneyimlerini basın mensuplarıyla paylaştı.

TeknoSA Genel Müdürü Bülent Gürcan, “Toplumda eşitliğe ulaşmanın yolu bilgi ve öğrenimden geçiyor. Toplumsal kalkınmanın en önemli direği kadınlar ve kadınların teknolojinin gücünü arkalarına almalarıyla bu konuda çok yol kat ediliyor. Şimdiye kadar verilen eğitimlerde yaş ortalamamız 34, katılan en büyük katılımcımız ise 80 yaşındaki Müzeyyen Anne oldu” diyerek projenin tüm nesillere dokunduğundan bahsetti. Eğitime katılanların yüzde 52’sini ev kadınlarının, yüzde 30’unu öğrencilerin ve yüzde 18’ini çalışanların oluşturduğunu açıklayan Gürcan, “Eğitimlerin sonucunda kadınlar kendilerini daha özgüvenli hissediyor ve kendileriyle gurur duyuyorlar” dedi.

Sabancı Holding bünyesinde, merkez ofiste yüzde 40 ve mağazalarda yüzde 25 kadın çalışan olduğunu ifade eden Bülent Gürcan, şirket içerisinde de kadınların gelişimi adına çeşitli eğitimler uygulandığını dile getirdi.

Habitat Derneği Başkanı Sezai Hazır, misyonlarının “toplumsal kalkınma” olduğundan ve 10 yıldır Kadın İçin Teknoloji projesi kapsamında TeknoSA ile işbirliği yürüttüklerinden “Türkiye’de kadının gücünü harekete geçirmeyi hedefleyen bu projede yer almaktan ve projenin 10’uncu yılını kutlamaktan mutluluk duyuyoruz” sözleriyle belirtti.

TeknoSA ve Habitat Derneği işbirliğinde 10’uncu yılını kutlayan proje, 2023 yılına kadar 25 bin kadını teknolojiyle tanıştırmayı hedefliyor. Projenin reklam filmiyse teknoloji okuryazarı olan kadınların mutluluğunu betimliyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.