Teknolojiye kadın eli değdi

Intel Kadın ve Bilişim Platformu Buluşma Günü'nün dördüncüsü, "Kadın ve Teknoloji Gelecek için El Ele" teması ile gerçekleştirildi...

24.10.2008 - 11:42 | MediaCat

Intel Kadın ve Bilişim Platformu Buluşma Günü’nün dördüncüsü, “Kadın ve Teknoloji Gelecek için El Ele” teması ile gerçekleştirildi. Buluşma Günü’nde, teknoloji ile geleceğe yürüyen kadının ailede ve toplumda yaratacağı etki tartışıldı, teknolojiyi kullanarak başarıya ulaşan kadınlar deneyimlerini anlattı.

Dünyanın en yenilikçi ve lider teknoloji firması Intel tarafından bu yıl dördüncüsü gerçekleştirilen Kadın ve Bilişim Platformu Buluşma Günü etkinliği Türkiye Bilişim Vakfı ve Akşam Gazetesi işbirliğiyle düzenlendi. 22 Ekim Çarşamba günü Dedeman Otel’de gerçekleştirilen ve tüm kadınların katılım gösterdiği paneller ve sunumlarda kadınlarımız, konusunda uzman konuşmacılarla teknolojiye dair tecrübe ve sorularını paylaşma fırsatı buldu. Her yıl olduğu gibi bu yıl da büyük ilgi gören Buluşma Günü, bilgisayar ve İnternet’i kullanan kadınların yarattığı başarı öykülerine de sahne oldu.

Intel tarafından 2005 yılından beri “Kadın ve Bilişim Günü” olarak organize edilen etkinlik bu yıl, Kadın ve Bilişim Platformu başlığının dallarından biri olarak Buluşma Günü ismini aldı. Kadınların bilişimle buluşmasını sadece bir günle sınırla tutmayan Intel, Kadın ve Bilişim Platformu etkinliklerini tüm bir yıla yaydı ve yıl boyunca kadınlara temel bilgisayar eğitimleri verildi. Şimdiye dek yaklaşık 3 bin kadına bilgisayar ve İnternet’e giriş eğitimi verilen platformun en büyük amacı, önümüzdeki yıllarda çeşitlendirilecek etkinliklerle tüm kadınların teknolojiyle tanışmasını sağlamak. Kadın ve Bilişim Platformu’nun bu yılki ve gelecekte gerçekleşecek tüm etkinlikleri www.kadinvebilisim.com adresinden de takip edilebilecek.

Engelleri ortadan kaldırıyoruz

Kadın ve Bilişim Platformu, geleceğimizin kadınlarımızın elinde olduğunu bilen Intel için ayrı bir önem taşıyor. Intel Türkiye, Orta Doğu ve Afrika Bölge Direktörü Ayşegül İldeniz de etkinliğin açılış konuşmasında bu konuyu vurgulayarak, “Intel olarak, bilgi toplumu olmanın geleceğimize kazandıracaklarını biliyoruz. Öncelikle toplumun teknolojiye ve bilişime en uzak kesimi olarak görülen kadınlarımıza bilgisayar ve İnternet’in faydalarını anlatmaya çalışıyoruz. Kadın ve Bilişim Platformu sayesinde tüm kadınlarımızın, bilgisayar ve İnternet kullanımı konusunda karşılaştıkları engelleri ortadan kaldırabilmesini umut ediyoruz” dedi.

Akşam Gazetesi yazarı Sevim Gözay’ın sunuculuğunu yaptığı Buluşma Günü, son 3 yıldır olduğu gibi bu yıl da çok değerli isimleri kadınlarımızla buluşturdu. Sanatçı, yazar, program yapımcısı özeliklerine sahip ve teknolojiyi hayatının vazgeçilmezi olarak gören Derya Baykal ile Türkiye Bilişim Vakfı Başkanı Faruk Eczacıbaşı gibi topluma örnek isimler, bilgisayar ve İnternet’in hayatlarındaki rolünü kadınlarımızla paylaştı, güvenli bir geleceğin kurulmasında teknolojinin önemini anlattı.

Sürpriz konuklar ve hediyeler

Etkinlikte farklı konu başlıklarıyla paneller de düzenlendi. “Geleceğe Doğru” adlı panelde www.dogalsabun.com’un kurucusu Birkan Sunar, www.kadineliyle.com’un kurucusu Sezer Aksoy ve www.happycookieday.com’un kurucusu Didem Akben sunumlarıyla kadınlarımıza iş yaşamında kazandığı deneyimleri aktardı. Intel’in “Çocuklar Gelecekle Kucaklaşıyor” projesi çerçevesinde oluşturduğu ClassMate PC sınıflarından birinin öğretmeni olan Yasemin Gökçay da, öğrencilerine teknolojiyi kullanarak nasıl ders verdiğini ve derslikte teknoloji kullanımının faydalarını anlattı. Daha sonra “Geleceğimiz için Teknolojiye Fırsat Tanıyalım” başlığıyla düzenlenen serbest toplantıda ise kadınlarımız, teknolojiyi kullanarak başarı öyküleri yaratanlarla ortak bir alanda buluştu ve deneyimlerini paylaşma fırsatı yakaladı.

Kadınlarımızın da sorularıyla aktif olarak yönlendirdiği “Güvenli Bir Gelecek için Teknoloji ile El Ele” paneline katılan Derya Baykal, Akşam Gazetesi Genel Yayın Koordinatörü Ayşe Mehveş Evin ve Intel Türkiye, Orta Doğu ve Afrika Bölge Direktörü Ayşegül İldeniz, kadınlarımıza başarıya bilgi sayesinde ulaşmanın önemini ve teknolojinin günümüzde bir zorunluluktan öteye bir fırsata dönüştüğünü anlattı.

Kadın ve Bilişim Platformu Buluşma Günü çerçevesinde kadınlarımıza birer saatlik temel bilgisayar eğitimi de verildi. Teknoloji sayesinde başarıya ulaşan iş kadınlarının deneyimlerini dinleyen kadınlarımız, Habitat İçin Gençlik Derneği’nin verdiği eğitim sayesinde bilgisayarı hayatlarında somut bir yere koydu. Ayrıca katılımcılardan 5 kişi Probil iştiraki ENOCTA’dan bilgisayarla uzaktan eğitim paketi kazandı. Ücretsiz düzenlenen etkinlikte katılımcılar ayrıca, Intel’den bir masaüstü bilgisayar, bir dizüstü bilgisayar ve bir de İnternet kullanımına özel netbook kazanma şansı yakaladı.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.