Tekel Sigara ihalesinde teklifler geldi

Yılın ilk büyük özelleştirmesi olan Tekel Sigara için dört gruptan teklif geldi. İlk ihalede 1.1 milyar dolarla en yüksek teklifi veren

19.02.2008 - 09:08 | MediaCat

Yılın ilk büyük özelleştirmesi olan Tekel Sigara için dört gruptan teklif geldi. İlk ihalede 1.1 milyar dolarla en yüksek teklifi veren JTI, yaptığı iddialı açıklamalara rağmen ihaleye katılmadı.

Üçüncü kez satışa çıkarılan Tekel Sigara ihalesine dört teklif geldi. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’ndan (ÖİB) yapılan açıklamada, LİMAK- PI Turkey Ortak Girişim Grubu, Strand Investment, British American Tobacco ve CVCI-Doğan-TÜTSAB Ortak Girişim Grubu’nun ihale için teklif verdiği belirtildi. İhale komisyonu yaklaşık bir hafta süresince dört grupla birebir pazarlık yaparak teklif düzeyini daha da artırmalarını isteyecek. Ardından dört grubun da davet edileceği ihale aşamasına geçilecek. Açık arttırma ile de ihale sonuçlandırılacak.

İkinci ihalede teklif gelmedi

İlk ihalede Tekel’e 1.1 milyar dolar ile en yüksek teklif JTI’dan gelmişti. Ancak bu teklif, değer tespit rakamının altında kaldığı için ihale iptal edilmişti. İkinci ihaleye ise teklif gelmemişti.

Tekel’in pazar payı azalmasına rağmen, yeniden yapılandırılması sonrasında daha şeffaf bir şirket olması sağlandı. Ayrıca alıcılara ödemeyi kolaylaştıracak şartlar getirildi. Taksitli ödemede vade süresinin 5 yıla yayılması planlanıyor.

6 fabrika satışta

Tekel Genel Müdürlüğü’ne ait 3 anonim şirket ve bunlara bağlı 6 fabrika, 56 yaprak ve 2 tuz işletmesi müdürlüğü, 39 baş müdürlük ve 15 bin personel bulunuyor.

13 bini aşkın çalışan var

12 bin 869’u gıda, 195’i maden iş kolunda olmak üzere toplam 13 bin 64 işçi istihdam ediliyor. Bunlardan 12 bin 12’si daimi işçi kadrosunda yer alıyor. 2006 yılında 199 milyon YTL faaliyet karı elde eden Tekel’in pazar payı da yüzde 38-39 civarında bulunuyor.

İşçilerden özelleştirme protestosu

Öte yandan, özelleştirilecek 6 fabrikadan otobüslerle ÖİB’in önüne gelen Tek Gıda-İş Sendikası’na bağlı işçiler hükümeti protesto etti. İşçilerin bir bölümü kendilerini idare kapısındaki demirlere zincirlediler. Çevik kuvvetin müdahale etmesi üzerine ortam iyice gerildi. Daha sonra da bir grup soyunarak bu durumu protesto etti.

Kaynak: Ntvmsnbc

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.