Tasarım ve teknolojinin kesiştiği nokta

Fitbit'in tasarımcısı Gadi Amit, teknoloji ve insanın kesişim noktasında pürüzsüz deneyimler yaşatmanın sırlarıyla Digital Age Summit sahnesinde olacak.

11.03.2019 - 13:36 | MediaCat

Tasarım ve teknolojinin kesiştiği nokta

Teknolojinin mevcut gelişim hızını koruyup insanların bu hıza ayak uyduramadıkları bir gelecekte cihazlarla ilişkimiz nasıl olacak? İnsanlığın teknolojiyle olan münasebetine ilişkin bu yanıtlaması güç soruya karşı elindeki en güçlü koz tasarım olabilir mi? Bu yanıtlanması gereken, kıymetli bir soru.

2000 yılında kurduğu tasarım şirketi NewDealDesign’la uluslararası sayısız başarıda imzası olan Gadi Amit’e kulak verin: “İnsanlar çoğu zaman teknolojiyi toplumun bitişiğinde duran, ayrı bir küme gibi düşünüyor. Ancak gerçek şu ki, teknoloji etrafımızdaki her şeyle iç içe geçmiş durumda ve her geçen gün bu birliktelik daha kompleks hale geliyor. Bana sorarsanız bugün önümüzdeki en büyük meydan okuma; toplum, kültür ve teknolojinin nasıl en doğru şekilde bir araya geleceğini çözümlemek.”

Teknoloji devlerini tüketicilerle buluşturan tasarımcı

Palm, Project Ara ve Fitbit gibi lansmanlarıyla tüketici elektroniği konusunda yeni ufuklar açan cihazların tasarımını üstlenen Amit, Digital Age Summit 2019’un birbirinden değerli katılımcılarından biri. San Francisco merkezli NewDealDesign’la Google, Intel, Dell gibi uluslararası teknoloji devlerini tüketicileriyle en pürüzsüz biçimde buluşturan tasarımlarda imzası bulunan Amit, 21’inci yüzyılın en parlak tasarım akılları arasında gösteriliyor.

NewDealDesign’ın kuruluşundan kısa süre sonra imza attığı PalmOne, Amit ve ekibinin tasarım dünyasında yaratacağı etkiye dair ilk ve en ciddi ipucu aslında. 2000’lerin başında yaygın bir tüketici elektroniği ürünü statüsünde olmasa da, özellikle iş odaklı kullanımıyla müthiş popüler olan PDA’lerden (Personal Digital Assistant) en hızlı satanlarından biri olan PalmOne, Amit’in teknolojinin insana dokunduğu ve bir deneyim yaşattığı her anın nelere kadir olduğunun kanıtı niteliğinde.

O günlerde Bloomberg Businessweek’de PalmOne’ı tarif etmek için sarf edilen şu cümle, Amit’in yarattığı etkiyi özetlemek için yeterli: “PDA’leri yalnızca teknoloji meraklısı ve iş odaklı toplulukların değil, özellikle kadınlar ve ilk kez böylesi bir ürün satın alanlar dahil olmak üzere çok daha geniş tüketici kitlelerine yayılmasını sağlıyor.”

Amit ajansının kaderini değiştiren bu projenin ardından Google’ın modüler telefonu Project Ara’dan giyilebilir teknoloji çılgınlığının başlamasında büyük pay sahibi olan Fitbit’in ürünlerine kadar uzanan bir yelpazede birbirinden önemli tasarımlara imza attı. Ebeveynlere bebeklerini takip etme imkânı veren Sproutling, evcil köpeklerin sağlığını izlemek için tasarlanan Whistle da yine Amit imzası taşıyan ve tüketiciler tarafından büyük ilgiyle karşılanan diğer ürünler.

Teknoloji, tasarım veya teknoloji tasarımı konusunda meraklı herkese ilham verecek sunumuyla Digital Age Summit sahnesinde yer alacak Gadi Amit’le buluşmak için 16 Nisan’da UNIQ Istanbul’daki yerinizi alın.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.