“Yasal müzik eşittir emeğe saygı”

Turkcell Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı İsmail Bütün ve Tarkan, iki büyük markayı buluşturan işbirliğinin detaylarını MediaCat'e anlattı.

07.11.2017 - 13:39 | MediaCat

"Legal müzik eşittir emeğe saygı"

Yedi yıllık bir aranın ardından yayınlanan albümü 10 için fizy ile işbirliğine imza atan Tarkan, yasal dijital platformların müzik piyasası için ne denli önemli olduğunun farkında.

Tarkan’la Fizy’yi buluşturan işbirliği Turkcell için ne ifade ediyor?

İsmail Bütün: Ürün servis odağında gerçekleştirdiğimiz bu işbirliğinin temel amacı fizy ürününün bilinirliği ve kullanımını artırmaktı. Türkiye’nin megastarı Tarkan’ın yedi yıldır beklenen albümünden özel içeriklerle fizy kullanıcılarına ayrıcalıklar sunma fırsatı yakaladık.

fizy sizce ne kattı müzik piyasasına?

Tarkan: Teknolojinin hızla ilerlediği şu devirde, internet ortamındaki yasadışı müzik site ve portallarının müzik sektörüne verdiği maddi ve manevi zararlar kaçınılmaz bir gerçek. Bu açıdan yasal müzik portallarının verdiği hizmet, biz sanatçılar ve yapımcı firmalar için emeğimize gösterilen saygı anlamına geliyor, bu yüzden de çok kıymetli. fizy’nin müziği yasal yollarla en kaliteli şekliyle büyük kitlelere ulaştırması ve de inovatif projelerle dinleyiciye verdiği önemin altını çizmesi çok güzel.

Dijital müzik sektöründe atılması gereken adımlar, müziğin kalitesinin, sanatçının ve yapımcının haklarının daha da çok korunması ve müziğimizin yasal yollarla daha da büyük kitlelere ulaşması için atılmalı. Bu yolda çok iyi işler yapan, geleceğini çok parlak bulduğum fizy’yi iyi niyetli girişimleri ve başarılı projelerinden dolayı kutlarım.

İşbirliğinin birden fazla boyutu var aslında, detayları sizden dinleyelim İsmail Bey.

İB: Üç başlıktan söz edebiliriz. İlki, Tarkan’ın yedi yıldır beklenen albümünün sponsorluğu. Bu kapsamda albüm çıktığı ilk hafta, dijital platformlarda yalnızca fizy ve itunes’dan indirilebildi. Böylece fizy kullanan müşterilerimiz içeriklere ilk ulaşanlar oldu. Albümün klibi olan Yolla da yine bir hafta süreyle dijital platformlarda sadece fizy’den erişilebilir durumdaydı. Albüm yayınlandıktan sonraki ilk haftada 200 binden fazla şarkı indirildi ve Tarkan fizy’de tüm zamanların en çok indirilen sanatçısı oldu.

Birlikteliğimizin ikinci boyutu fizy konserleriydi. Temmuz ayında Cemil Topuzlu Harbiye Açıkhava Tiyatrosu’nda sekiz konser gerçekleştirdik ve 35 binin üzerinde seyirciye ulaştık. Son konserde beş, diğer konserlerde ise üç şarkıyı fizy üzerinden canlı yayınlayarak toplamda 200 binin üzerinde seyirciye mobilden ulaştık ve konsere gelemeyen hayranlarını Tarkan’la buluşturduk.

Son olarak klip sponsorluğu olarak tanımlayabileceğimiz bir boyut var. Bu kapsamda da Yolla klibinde yaptığımız işbirliğinin devamı niteliğinde, Tarkan’ın önümüzdeki dönemde çekeceği üç klip için sponsorluk desteği vereceğiz ve kullanıcılara klipleri -Yolla’da olduğu gibi- ilk kez fizy üzerinden izleme imkânı sunacağız. Ayrıca fizy kullanıcıları Tarkan’ın gelecek kliplerinin bir tanesinin hangi şarkıya çekileceğine fizy üzerinden yapılacak bir oylama ile karar verecekler.

Konserlerinize gelemeyenlerle mobil cihazları aracılığıyla buluşmanız sizin için nasıl bir deneyim oldu? Nasıl geri bildirimler aldınız?

Tarkan: Konserlerime gelemeyenlerin konserimi mobil cihazlarından canlı olarak izleyebilmeleri benim için de çok heyecan verici bir deneyimdi. Bana bununla ilgili gelen geri dönüşler ve yorumlar harikaydı. Bu çalışmanın fizy için, teknolojinin imkânlarından faydalanma açısından çok başarılı ve çağdaş bir çalışma olduğunu düşünüyorum.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.