SXSW Teksas’ta kalma konusunda kararlı

Eyalette kürtaj yasasının yürürlüğe girmesinin ardından etkinliklere yönelik boykot çağrısı gündemdeydi.

01.10.2021 - 14:26 | Sencer Uçar

ABD’nin Teksas eyaletinde kadınlara hamileliklerinin yaklaşık altıncı haftasından itibaren kürtaj yasağı getiren yasa ülke genelinden yoğun tepkilere rağmen geçtiğimiz ay yürürlüğe girmişti. Reklam ve medya sektöründen bazı isimler ise Teksas’ta düzenlenecek etkinlikler için boykot çağrısında bulunmuştu.

30 yılı aşkın süredir Teksas’ın Austin kentinde düzenlenen South by Southwest (SXSW) de boykot edilmesi yönünde çağrı yapılan etkinlikler arasında yer alıyor.

Organizatörler ise festivalin Austin’de kalması konusunda kararlı. Dün yapılan resmî açıklamada kürtaj yasasına yönelik protestoların desteklendiği ancak çarenin Austin’i terk etmenin olmadığı belirtildi.

“30 yıldır evimiz dediğimiz eyaletten ayrılmamızı istiyorlar. Austin SXSW’nun DNA’sında var ve bizi biz yapan insanlarla kalıp, birlikte mücadele etme konusunda kararlıyız. Platformumuzu, hem evimizde hem de tüm dünyada insan haklarının ilerlemesi için kullanmaya devam edeceğiz” açıklamasını yapan organizatörlere göre, festivali Austin’den koparmak topluluğa zarar vermekten başka bir şey sağlamayacak, aynı zamanda yerel işletmelere de ekonomi açısından zarar görecek.

Kaynak: Ad Age

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.