Survival Guide 2017

2017'nin "survivor"ı olmak isteyen marka ve reklamcılar buraya!

21.02.2017 - 10:44 | MediaCat

Survival Guide 2017

ABD’nin soru işaretleriyle dolu bir dönemi geride bıraktığı düşünülebilir. Ancak Ad Age’e göre hiçbir şey sona ermiş değil; aksine bu bir başlangıç. Üstelik konu bu kez siyaset değil, reklam sektörü. Ad Age’in ilk kez hazırladığı Survival Guide 2017, bu yıl hayatta kalmak isteyenleri dört konu hakkında uyarıyor: Trump, güvenilirlik, teknoloji savaşları ve işlenmemiş data.

Trump etkisi

Trump’ın ABD başkanı seçilmesinin ardından sektörün hisleri optimizm, endişe ve belirsizlik arasında dağılmış durumda. Trump yönetimi ve Cumhuriyetçilerin kontrolündeki kongrenin, sektör gruplarının karşı çıktığı gizlilik ve fazla mesai konularındaki düzenlemeleri onaylamayacaklarına dair umutlar var. Ancak vergi meselesinde işler biraz karışık. Yeni yönetim -ajans ve reklamverenlerin de seve seve kabul edeceği şekilde- kurumlar için vergi indirimi uygulayabilir. Ancak bu durumda hükümetin yeni gelir kanalları bulması gerekir. Sektör liderlerinin bu konudaki endişesi ise bu vergi revizyonunun, reklam giderlerinden kaynaklı borçların silinmesi meselesini gündemden düşürmesi.

Survival Guide 2017Yargıtay bu zamana kadar ticari alanda ifade özgürlüğünün önemli bir savunucusu oldu. Trump’ın, vefat eden Antonin Scalia’nın yerine seçeceği ismin de yoluna bu anlayışla devam edeceği umut ediliyor. Ancak yine de burada da belirsizlik hâkim.

Geçtiğimiz yıl Obama hükümeti tarafından sunulan ve fazla mesai ücreti sisteminin, yıllık kazancı 47.476 doların üzerindeki çalışanlar için geçerli olması yönündeki teklif henüz askıda. 4A’s (American Association of Advertising Agencies) ise teklife karşı çıkan diğer gruplarla birlikte bu kazanç limitinin -daha yüksek fazla mesai ücretlendirmesiyle- 36 bin dolara çekilmesini istiyor. Ve bu konuda Trump hükümetinden hayli umutlular.

Geçtiğimiz yıl Federal İletişim Kurulu (FCC) tarafından önerilen ve geniş bant internet servis sağlayıcılarının konum, arama geçmişi ve uygulama kullanım bilgileri gibi hassas verilerin paylaşımı için kullanıcı onayı gerektiren uygulaması sektörü ikiye ayırmıştı. Gizliliğe ilişkin bu uygulamanın, data temelli reklamcılığın online ticarete sunduğu desteğin altını oyabileceği şeklinde endişeler hakim. Ancak sektör bu teklifin de Trump tarafından geri çekileceğini düşünüyor.

Eğer beklenildiği gibi olmaz ve Trump bahsi geçen tekliflere onay verirse bu eyaletler arasında farklı uygulamalara sebep olabilir. 4A’s Hükümetle İlişkilerden Sorumlu Direktör ve Başkan Yardımcısı Dick O’Brien şöyle diyor: “Sonunda elinizde 30 farklı uygulamaya sahip 30 eyalet bulabilirsiniz. Bu ise bir reklamcı ve reklamvereni ne yapacağını bilmenin imkânsız olduğu bir noktaya getirir.”

1 2 3 4

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.