MediaCat

Strateji Yasaları

“Strateji Yasaları” son dönemde okuduğum en iyi kitaplardan. Kitapta, Steve Jobs’ın başarısının Al Ries’ın tanımladığı temel pazarlama kurallarını başından beri berrak bir zihinle uygulamasından kaynaklandığını anlıyorsunuz.

Strateji Yasaları

Prof. David B. Yoffie yaklaşık 30 yıldır Harvard Üniversitesi’nde strateji dersleri veriyor. Prof. Michael A. Cusumano ise çok uzun yıllardır MIT Üniversitesi’nde iş stratejileri ve bilgi teknolojileri dersi veriyor. Uzun yıllardır bu dersleri vermelerine karşın stratejiyle ilgili yeterince deneyime dayalı analiz yapılmadığını düşünmüşler. 25 yıl boyunca iş dünyasındaki en büyük stratejistlerden Steve Jobs, Bill Gates ve Intel’in efsanevi CEO’su Andy Grove’u izlemişler. Bu üç büyük liderin benzer sorunlar için gerçekleştirdikleri çözümleri, yaklaşımları incelemişler.

Strateji yasalarıÜç lider, beş kural

Efsanevi liderlerin strateji kurallarını beş maddede toplayan Yoffie ve Cusumano, liderlerin sorunlara yaklaşımlarındaki şaşırtıcı benzerliği de sık sık vurguluyor. Yazarlara göre lideriğin beş ana kuralı şöyle:

 1. Geleceğe bakarak bugünü tasarlamak.
 2. Şirketi riske atmadan büyük riskler almak.
 3. Yalnızca ürün değil, platform ve ekosistem de yaratmak.
 4. Konum avantajından ve güçten faydalanmak.
 5. Kurumu kişisel dayanak noktasının çevresinde şekillendirmek.

“Strateji Yasaları” son dönemde okuduğum en iyi kitaplardan. Kitapta, Steve Jobs’ın başarısının Al Ries’ın tanımladığı temel pazarlama kurallarını başından beri berrak bir zihinle uygulamasından kaynaklandığını anlıyorsunuz.

Kitapta öne çıkan beş pazarlama tavsiyesi ise şöyle:

 1. Odaklanmanın gücünü kullanın.
 2. Sadece markaya değil, kategoriye odaklanın ve kategoriyi de markayla birlikte geliştirin.
 3. Konumlandırmanın gücünü kullanın.
 4. Daha iyi değil, daha farklı ürünler geliştirin.
 5. Hedefe ilerlemek için ne yapacağınız kadar, ne yapmayacağınızı da iyi bilin.

Büyük liderlerin deneyimlerinden süzülmüş dersleri öğrenmek her zaman daha ucuzdur. Bu nedenle bu harika kitabı özellikle girişimcilere ve marka yöneticilerine öneriyorum.

İlgili İçerikler

Kitaplar

Strateji Yasaları

SATIN AL

Açıklama

 

Yaklaşık otuz yıldır Harvard ve Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde strateji dersleri veren DAVID B. YOFFIE ve MICHAEL A. CUSUMANO, stratejistlerin nasıl düşündükleri, nasıl öğrendikleri ve fikirlerini nasıl hayata geçirdikleri hakkında çok az şey söylendiğine inanarak, üç büyük stratejisti masaya yatırıyor.

Teknoloji alanında efsane markalar yaratmış Bill Gates, Andy Grove ve Steve Jobs’un kişisel yaklaşımlarının ve kararlarının, yarattıkları organizasyonlar üzerindeki etkilerini yirmi beş yıl boyunca araştıran Yoffie ve Cusumano, bulgularını beş ana kuralla özetliyor.

 • İleriye bakarak bugünü anlamak
 • Şirketi riske atmadan büyük riskler almak
 • Yalnızca ürünler değil, platformlar ve ekosistemler yaratmak
 • Konumsal avantajdan ve güçten yararlanmak
 • Kurumu kişisel dayanak noktanızın çevresinde şekillendirmek

Strateji Yasaları, her seviyede yönetici ve girişimcinin, kariyerleri boyunca temel sorunlara benzer şekillerde yaklaşmış olan Bill Gates, Andy Grove ve Steve Jobs’tan strateji konusunda öğrenecek çok şeyleri olduğunun kanıtı. Çünkü Yoffie ve Cusumano büyük bir stratejist olma özelliğinin doğuştan gelmediğine inanıyor ve mercek altına altıkları üç büyük ismin daha stratejik düşünmeyi ve bu stratejileri taktik ve organizasyonel düzeyde etkin biçimde hayata geçirmeyi zaman içinde öğrendiklerini belirtiyor.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.