Strateji Yasaları

"Strateji Yasaları" son dönemde okuduğum en iyi kitaplardan. Kitapta, Steve Jobs’ın başarısının Al Ries’ın tanımladığı temel pazarlama kurallarını başından beri berrak bir zihinle uygulamasından kaynaklandığını anlıyorsunuz.
10.05.2016 - 10:14

Prof. David B. Yoffie yaklaşık 30 yıldır Harvard Üniversitesi’nde strateji dersleri veriyor. Prof. Michael A. Cusumano ise çok uzun yıllardır MIT Üniversitesi’nde iş stratejileri ve bilgi teknolojileri dersi veriyor. Uzun yıllardır bu dersleri vermelerine karşın stratejiyle ilgili yeterince deneyime dayalı analiz yapılmadığını düşünmüşler. 25 yıl boyunca iş dünyasındaki en büyük stratejistlerden Steve Jobs, Bill Gates ve Intel’in efsanevi CEO’su Andy Grove’u izlemişler. Bu üç büyük liderin benzer sorunlar için gerçekleştirdikleri çözümleri, yaklaşımları incelemişler.

Strateji yasalarıÜç lider, beş kural

Efsanevi liderlerin strateji kurallarını beş maddede toplayan Yoffie ve Cusumano, liderlerin sorunlara yaklaşımlarındaki şaşırtıcı benzerliği de sık sık vurguluyor. Yazarlara göre lideriğin beş ana kuralı şöyle:

  1. Geleceğe bakarak bugünü tasarlamak.
  2. Şirketi riske atmadan büyük riskler almak.
  3. Yalnızca ürün değil, platform ve ekosistem de yaratmak.
  4. Konum avantajından ve güçten faydalanmak.
  5. Kurumu kişisel dayanak noktasının çevresinde şekillendirmek.

“Strateji Yasaları” son dönemde okuduğum en iyi kitaplardan. Kitapta, Steve Jobs’ın başarısının Al Ries’ın tanımladığı temel pazarlama kurallarını başından beri berrak bir zihinle uygulamasından kaynaklandığını anlıyorsunuz.

Kitapta öne çıkan beş pazarlama tavsiyesi ise şöyle:

  1. Odaklanmanın gücünü kullanın.
  2. Sadece markaya değil, kategoriye odaklanın ve kategoriyi de markayla birlikte geliştirin.
  3. Konumlandırmanın gücünü kullanın.
  4. Daha iyi değil, daha farklı ürünler geliştirin.
  5. Hedefe ilerlemek için ne yapacağınız kadar, ne yapmayacağınızı da iyi bilin.

Büyük liderlerin deneyimlerinden süzülmüş dersleri öğrenmek her zaman daha ucuzdur. Bu nedenle bu harika kitabı özellikle girişimcilere ve marka yöneticilerine öneriyorum.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.