Starbucks’ın kârı yüzde 97 düştü

Starbucks, dördüncü çeyrek bilanço rakamları beklentilerin çok altında geldi...

12.11.2008 - 09:56 | MediaCat

Starbucks, dördüncü çeyrek bilanço rakamları beklentilerin çok altında geldi. Yüzde 97’lik çok ciddi bir kâr kaybına uğrayan Seattle merkezli firma işletme kazancı 71 milyon dolarda kaldı. Geçen sene ise bu rakam 158.5 milyon dolar seviyesindeydi.

Starbucks’ın beklenenden kötü kâr rakamı açıklamasının ardından kapanış sonrası işlemlerde hisselerinde yüzde 4’lük bir düşüş meydana geldi. Hisselerde son bir yıl içerisindeki kayıp ise yüzde 50’nin üzerinde bulunuyor. ABD çapında 600 mağazasını kapatan Starbucks Avustralya’daki 361 mağazasınıda kapatmayı planlıyor. 12 bin kişinin işine son veren dünyaca ünlü kahve zinciri bazı ürüleri de satıştan kaldırma kararı aldı.

28 Eylül’de sona eren bilanço dönemine göre Starbucks’ın net kârı 5.4 milyon olarak açıklandı. Aynı dönemde satış gelirleri ise çok düşük bir artışla 2.4 milyar dolardan 2.5 milyar dolara tırmandı. Analistlerin tahminleri ise 2.58 milyar dolar düzeyindeydi.

Promosyon çalışmaları ile satışları arttırmayı planlayan firma çıkarttığı ‘gold card’ ile müşterilerine yüzde 10’luk indirim ikanı sunuyor. 25 dolara satın alınabilen kart bütün ürünler için indirim sağlıyor.

Firma kürsele koşullar nedeniyle düşen karı yüzünden ABD dışında açmayı planladığı 700 mağazayı da 225’e indirmek zorunda kaldı.

Kaynak:www.gazeteport.com.tr

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.