Starbucks kahvelerini kimler tadıyor?

Kahve zincirinin 181 milyon kilo kahvesi yedi kişiye emanet.

29.01.2014 - 10:03 | Tuğba Özögretmen

Dünyaca ünlü kahve zinciri Starbucks’ın, bir yılda satın aldığı ve öğüttüğü yaklaşık 226 milyon kilo kahve çekirdeğinin yüzde 75’inin (yaklaşık 181 milyon) tadımı yedi kişi tarafından yapılıyor. Fast Company’nin haberine göre, markanın Seattle’daki merkezinde gerçekleşen tadımlar, yaşları 20 ile 50 arasında değişen kadın ve erkeklerden oluşan yedi kişilik bir ekip tarafından yapılıyor.

Beğenmiyorsan bile tek kelime etme
Belirli bir sıcaklıkla sabit tutulan ve metrelerce uzunlukta dört masanın üzerine dizilen bardaklar, kahve çekirdekleri ve sıcak suyun bulunduğu odadaki tadım seansı sırasında konuşmak yasak. Kahvelerin iyi ya da kötü olduğunu belli etmenin tek yolu, bardağı 2-3 cm. sağ ya da sol tarafınıza ittirmek. Bir laboratuarı andıran oda, İsviçre’de test edilen tadım zincirinin son halkasını oluşturuyor. Starbucks Global Coffe Engagemet Departmanı’nda projelendirmeden sorumlu genel müdür olarak çalışan Major Cohen odanın prosedürlerinden şöyle bahsediyor: “Bu odaya 10 yıl önce ilk kez geldiğimde, bir iş arkadaşım şöyle dedi; ‘Burada olduğun için çok mutluyuz. Konuşmak istediğini biliyoruz ama hiçbir şey söyleme. Kimseye hiçbir şey ima etmek istemeyiz.’
Dünyanın en büyük kahve zinciri Starbucks’ın tadım testlerinde göz önünde bulundurulan dört temel parametre var: Çekirdeklerin iyi ya da kötü olması, çekirdeklerin stoklarda yer alıp almaması gerektiği, yanlış etiketleme yapılıp yapılmadığı ve belirli yaşlardaki çekirdekler için özel bir taşıma işlemi gerekip gerekmediği.

Kaynak: FastCoDesign

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.