Spotify’dan gizlilik sözleşmesi özrü

Servis, kişisel gizlilik tartışması başlatan sözleşmesine açıklık getirdi.

25.08.2015 - 14:23 | MediaCat

Spotify'ın kurucusu ve CEO'su Daniel Ek

Spotify‘ın kurucusu ve CEO’su Daniel Ek, servisin yeni gizlilik ilkeleri ile getirilen koşulların yaratığı kafa karışıklığına ve sonrasında gelen eleştiri dalgasına cevap olarak bir blog gönderisi yayınladı. Ek, yazısında “değişen ilkelerin ne olduklarıyla ilgili ve paylaşmayı -ya da paylaşmamayı- seçtiğiniz kişisel bilgilerinizi nasıl kullanacağımıza dair daha açık bir iletişim kurmalıydık” diyor.

Spotify’ın yeni gizlilik politikasının şirketin arkadaş bilgilerinize, fotoğraflarınıza ve diğer kişisel detaylarınıza ulaşmasına izin vermesi, servisle ilgili ateşli gizlilik tartışmalarını da beraberinde getirmişti. The Verge’ün haberinde “insanların tepkileri ve gizlilik politikasındaki yeni değişiklikler bir bütün olarak abartılı ancak en azından Ek yorumları dikkate alarak değişimin altında yatan nedenleri açıklığa kavuşturmaya çalışıyor” ifadelerine yer veriliyor.

Spotify'ın kurucusu ve CEO'su Daniel Ek

Ek, “İnsanların kişisel bilgileriyle ilgili endişelerini anlıyoruz ve kendimizi bu bilgileri korumaya adadık. Paylaşmak istediğiniz bilginin sizin kontrolünüz altında olduğunu da garanti ediyoruz. Kullanıcılar kendileri istemezlerse Spotify’la dijital yaşamlarının her parçasını paylaşmak zorunda değiller. Kişisel bilgilerinize ulaşmadan önce sizden direkt olarak izin isteyeceğiz ve bu bilgileri Spotify’daki deneyiminizi kişiselleştirebileceğiniz spesifik amaçlar için kullanacağız” diye ekliyor.

Ek’in imzasını taşıyan blog yazısında kullanıcılardan erişim izni istenen tüm detaylar için mantıklı bir açıklamaya yer veriliyor. Buna göre fotoğraflar, profil görselinizi değiştirmek ya da bir çalma listesine özel görseller koyabilmek için kullanılıyor. Konum bilgisine gelince ise Spotify, etrafınızda en çok dinlenilen şarkıları ve sanatçıları ortaya çıkarmak istiyor. Mikrofon konusunda ise Spotify’ın ileride uygulamanın içine daha derin bir ses kontrolü seçeneği koyabileceğinin ipuçları veriliyor.

Ek’e göre Spotify kişisel bilgilerinizle anormal ya da ürkütücü bir şey peşinde değil, sadece gelecek için hazırlanıyor.

Kaynak: The Verge ve Spotify

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.