Spotify yeni arayüzünü tanıttı

Spotify, gerçekleştirdiği Stream On etkinliğinde arayüzüne ilişkin bir dizi yeniliği sanatçılar, podcast yayıncıları ve içerik üreticileriyle paylaştı.

10.03.2023 - 12:52 | Simge Şenses

Spotify yeni arayüzünü tanıttı

Spotify, bu yıl ikincisini gerçekleştirdiği Stream On etkinliğinde sanatçıların dinleyici kitlelerini büyütmelerine ve kariyerlerini geliştirmelerine yardımcı olacak özellik ve araçları tanıttı. Sanatçılar, podcast yayıncıları ve içerik üreticilerinin bir araya geldiği etkinlikte şirket, 500 milyondan fazla aylık aktif kullanıcısına kademeli olarak sunacağı yeni kullanıcı arayüzünü de görücüye çıkardı.

Spotify’ın kurucusu ve CEO’su Daniel Ek açılış konuşmasında “Stream On, Spotify’ı hayata geçirmeye devam ederken izlediğimiz yolları anlatmaya ve kariyerinin her aşamasındaki içerik üreticilerin onlarla iş fırsatlarına açık olduğumuzu bilmelerini sağlamaya odaklanıyor. Spotify olarak odağımızda ise içerik üreticilerin kariyerlerini kurabileceği, geliştirip büyütebileceği ve dünyanın da onların yaratıcılıklarından ilham alabileceği bir ‘yuva’ inşa etmek var” ifadelerini kullandı ve ekledi: “Neredeyse 17 yıldır yaptığımız şey de tam olarak bu. Yani, içerik üreticilerin ihtiyaçlarını daha iyi karşılamak ve başarıya giden yeni yollar çizmelerine yardımcı olmak için bu yuvayı inşa etmek, iyileştirmek ve yeniden tasarlamak. Geleceğe baktığımızda, onlara her zamankinden daha fazla yaratıcılık, keşif ve kişiselleştirme imkânı sağlamak için en iyi kaynakları, desteği ve etkileşimi sunarak tutkumuzu yeni dikey alanlarda daha da fazla içerik üreticisine ulaşacak şekilde genişletmekten heyecan duyuyoruz” dedi.

Yenilenmiş Spotify, bugünden itibaren 500 milyondan fazla aylık aktif kullanıcıya kademeli olarak sunulacak. Devreye alınması beklenen yeniliklerden öne çıkanlar ise şöyle:

  • Smart Shuffle özelliği ile kullanıcılar, tek bir dokunuşla mevcut çalma listelerini yeni müziklerle tamamlayabilecek.
  • Podcast önizlemelerinin başarısının ardından içerik üreticiler; kullanıcıların oynatmadan veya kaydetmeden önce önizleme yapabilmesi için müziklerinin ve podcast’lerinin önizlemelerini seçebilecek veya Spotify’ın otomatik olarak oluşturmasını sağlayabilecek.
  • Tıpkı müzikte olduğu gibi, Spotify artık podcast’ler için de otomatik oynatma hizmeti sunacak. Bir podcast sona erdiğinde, kullanıcının zevklerine uyan ve konuyla ilgili olan başka bir bölüm otomatik olarak oynatılacak.
  • Spotify arayüzü, sanatçılara ait ticari ürün ve canlı performans duyurularına daha çok yer verecek.
  • “Fans First” programı daha fazla sanatçıyı içerecek şekilde genişletilerek, müzikseverlerin sevdikleri sanatçıların konser ön satışlarına ve özel ürünlerine erişim sunacak e-posta ve bildirimler alması sağlanacak.

Sanatçı gelirleri artışta

Spotify etkinlikte ayrıca yıllık müzik telif hakları raporu Loud & Clear’ın da sonuçlarını da paylaştı. Her zamankinden daha fazla sanatçının başarıya ulaştığını gözler önüne seren rapora göre hem 1 milyon dolardan hem de 10 bin dolardan fazla kazanan sanatçıların sayısı, son beş yılda iki kattan fazla artış gösterdi. Buna ek olarak, Spotify’ın tahminlerine göre, platformda en çok kazanan 50 bininci sanatçı, kayıtlı tüm gelir kaynaklarından 50 bin dolardan fazla gelir elde etti.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.