Spor basınında ekime damgasını vuran Alex’in vedasıydı

Medya Takip Merkezi spor gündeminin dikkat çeken detaylarını açıkladı.

01.11.2012 - 11:06 | MediaCat

Ekim ayında spor dünyasının en çok konuşulan isimleri belli oldu. Medya Takip Merkezi (MTM)’nin hazırladığı medya araştırmasına göre, Alex De Souza’nın Fenerbahçe’den ayrılışı aya damgasını vururken, Aykut Kocaman ve Aziz Yıldırım medyada en çok ses getiren diğer isimler oldular. İşte, spor gündeminin dikkat çeken detayları…

Fenerbahçe Alex’in ayrılışı ile gündemde

Ekim ayında 70 bini aşkın haber ve yazıya konu edilen Fenerbahçe, ayın en çok konuşulan spor kulübü oldu. Haberlerinde bir önceki aya oranla yüzde 20 artış tespit edilen sarı lacivertli kulüp, en fazla Alex De Souza’nın ayrılması ile adından söz ettirirken, Avrupa Ligi’nde sağladığı başarı ile de gündeme geldi. Alex, toplamda 22 bin 136 haber ve yazı ile gündeme geldi.

Burak Şampiyonlar Ligi’nde siftah yaptı

Ay boyunca medyada öne çıkan diğer sporcu Burak Yılmaz oldu. Liverpool’un kendisine teklif göndereceği yönündeki iddialar ile ay içerisinde gündeme gelen Burak, Şampiyonlar Ligi’nde ilk golünü Galatasaray’ın Cluj’a karşı oynadığı maçta atması ile medyada ilgi gördü. Milli Takım kampında kaleci Volkan Demirel ile kavga ettikleri ile ilgili haberlere de Twitter’dan Volkan ile çekilen samimi fotoğrafını paylaşarak cevap veren Burak Yılmaz, ay genelinde 9 bin 157 haber ve yazıda yer aldı.

Arda’nın Paris Hilton’lu reklamları çok konuşuldu

Medyanın Ekim ayında en çok yer verdiği bir başka sporcu Atletico Madrid’de görev yapan Arda Turan oldu. Geçirdiği sakatlık nedeniyle, Milli Takım’ın Macaristan ile oynadığı maçta yer alamayan Arda’nın, görev almadığı maçlarda Milli Takım’ın kazanamadığına ilişkin istatistiksel veri, medyada ilgi gördü. Sakatlık sebebiyle 10 gün sahalardan uzak kalan genç futbolcunun, bir hazır giyim markasının reklamlarında Paris Hilton ile yer alması, basının dikkatini çeken konulardan biriydi. Bir önceki aya oranla medyada yüzde 23 daha fazla yansıma sağlayan Arda Turan, 6 bin haber ve yazıda yer buldu.

Fatih Terim ayın medyada en fazla ilgi gören diğer teknik direktörü oldu. Takımının hem Şampiyonlar Ligi’nde hem de Süper Lig’de istenilen sonuçları alamaması ve futbolcuların sakatlıkları nedeniyle sıkıntılı bir ay geçiren Fatih Hoca, Galatasaray Sportif A.Ş.’nin yönetim kurulunda yer almasına ilişkin proje ile de medyada yer buldu.  Takımındaki kötü gidişe dur demeye çalışan Fatih Terim, Ekim ayını 7 bin 955 haber ve yazı ile tamamladı.

En çok konuşulan kulüp yöneticisi Aziz Yıldırım

Ekim ayının en çok konuşulan kulüp yöneticisi, Alex De Souza’nın Fenerbahçe’den ayrılışı olayıyla da haberlere konu edilen Aziz Yıldırım oldu. Yıldırım’ın, basına yapılan açıklamada, yönetim ve Alex arasındaki diyaloglarla ilgili olarak tercüman Samet Güzel’i şahit göstermesi medyada geniş yer buldu. Aziz Yıldırım ayrıca, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday olması için CHP’nin kendisine teklif götürmesi ile de ay içerisinde basının dikkatini çekti.