Zengin tüketicilerde marka sadakati daha düşük

Varlıklı kesimin harcama potansiyelleri bu tabloda.

11.04.2013 - 13:40 | Ali Kuru

Sosyo-ekonomik statü marka bağlığı ilişkisi raporlandı

Yüksek gelir grubuna ait kişilere ilişkin birçok stereotip olsa da bu gruptaki insanların çoğu birbirinden oldukça farklı tüketim alışkanlıklarına sahip. Varlıklı tüketici gruplarına ilişkin araştırmalar hazırlayan Shullman Research Center’ın aylık olarak hazırladığı ve lüks ve zenginliğin nabzını tutan (Luxury and Affluence Monthly Pulse) araştırmasının Mart ayında hazırlanan versiyonu yayınlandı.

Tüketicilere harcama planlarının sorulduğu araştırmada yıllık geliri 250 bin dolar ve üzerinde olan erkeklerin yüzde 12’si daha az harcama yapmayı planlarken bu sayı kadınlarda yüzde 2 olarak belirlendi. 35 yaşın altındaki bireylerde ise sonuç hayli farklı. Bu grubun yüzde 45’i harcama yapma eğilimindeyken aynı değer, 55 yaş ve üzerindeki gruptakilerde yüzde 26’da kalıyor. Raporda yer alan bir başka dikkat çekici sonuç ise marka bağlılığı ile ilgili. Buna göre zenginlik arttıkça lüks ürünler konusunda hangi markanın tercih edileceği konusunda kararsızlık artıyor.

Sosyo-ekonomik statü marka bağlığı ilişkisi raporlandı

Haluk Kasarcı
(kaynak: adweek)

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.