Sosyal medyanın isyanı geri adım attırdı

Dört büyük markasıyla moda endüstrisinin en önemli aktörlerinden olan GAP, 20 yıldır kullandığı...

14.10.2010 - 00:00 | MediaCat

Dört büyük markasıyla moda endüstrisinin en önemli aktörlerinden olan GAP, 20 yıldır kullandığı logosunu değiştirince sosyal medyayı birbirine kattı. Markanın Facebook’taki hayran sayfasına üye 732 bin 77 kişi ve Twitter’dan 36 bin 137 takipçisi karara ciddi tepki gösterince firma geri adım atıp eski logosunu kullanmaya devam edeceğini duyurdu.

Facebook ve Twitter’ın yanı sıra kısa sürede sosyal medyanın her alanına yayılan GAP’ın logosuna dair tartışmalar blogger’ların da gündemini meşgul etti. Sadece yeni logoyu tiye almak için http://www.gapyourself.com gibi sitelerinin bile hazırlanması ise akıllara "Acaba bu bir viral pazarlama (sosyal ağlarla pazarlama) taktiği miydi" sorusunu getirdi. Yeni logonun son derece zayıf tasarımı ve firmanın kararından hızla geri dönmesi bu tezi güçlendirirken, markanın Facebook’taki üye sayısı sadece son 3 günde 9.500 kişi arttı. Yeni logoyu protesto edenlerin kurduğu Twitter hesabının ise kısa sürede 5430 takipçisi oldu.

Viral taktikler kullandı
Aralarında Sony, Intel, Boyner ve Kayra gibi markaların da bulunduğu pek çok şirkete sosyal medya ve online itibar danışmanlığı hizmeti veren Hayal Akademisi’nden Ercüment Büyükşener, GAP’ın logo değişikliği kararı ile kendisini bir anda sosyal medyanın önemli gündem maddelerinden biri haline getirdiğini belirterek, bunun tesadüfi olmasının zor olduğunu söyledi.

Büyükşener, "Danışmanlık hizmeti verdiğimiz şirketlere viral pazarlamanın temel felsefesi olan, ‘marka hakkında insanlara konuşulacak malzeme verme’ noktasına odaklanmalarını tavsiye ediyoruz. GAP bu alanda son derece başarılı bir viral pazarlama çalışması yapmış görünüyor" dedi.

Firmanın yeni logoya gelen tepkiler üzerine geri adım atarak kriz yönetimi yapmış ya da süreci baştan itibaren planlamış olabileceğini savunan Büyükşener, her iki durumda da marka imajının bu operasyondan başarılı çıktığını söyledi. Büyükşener, "Konuyu bilen bilmeyen, markanın müşterisi olan ya da olmayan herkes Facebook, Twitter ve blog’larda yeni logoyla ilgili fikir belirtiyor. Bu süreç iyi yönetildiğinde her markanın işine yarayacak bir durumdur. GAP da profesyonelce davranarak süreci başarılı bir şekilde yönetiyor" dedi.

Online halkla ilişkiler ve viral pazarlama hizmetleri veren Tick Tock Boom ajansından Beybin Esen ise markaların sosyal medya kullanıcılarının tepkisini ölçme noktasındaki girişimlerinin önemli olduğunu ancak logo değişikliği gibi hassas bir konunun çok dikkatli ele alınması gerektiğini söyledi. Esen, "Sosyal medyada reklamın iyisi kötüsü olur mu tartışılır ancak ben markanın dikkat çekmesi için müşterinin yanıltılmasını doğru bulmuyorum. GAP sosyal medyadan gelen tepkilere kulak vererek negatif bir durumu süratle lehine çevirdiyse, sosyal ağların etkinliğinin anlaşılması açısından son derece önemli aşama kat edilmiş demektir" diye konuştu.

40 yıllık marka
1969’da kurulan ve sahip olduğu Banana Republic, Old Navy, Piperlime ve Athleta markalarıyla dünya hazırgiyim endüstrisinin en önemli oyuncularından olan GAP’ın dünyada 3 binden fazla mağazası var. GAP ve Banana Republic’in Türkiye’deki franchising haklarını 2007’de FİBA Holding almıştı. Türkiye’de 5 şehirde 17 GAP mağazası bulunuyor.

referansgazetesi.com

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.