Sosyal medya kimleri konuşuyor?

Medya Takip Merkezi 9-15 Ocak tarihleri arasında, hem yazılı basını hem de sosyal medyayı eş zamanlı ölçümledi.

18.01.2012 - 00:00 | MediaCat

Medya Takip Merkezi 9-15 Ocak tarihleri arasında, hem yazılı basını hem de sosyal medyayı eş zamanlı ölçümledi.

Araştırma, yazılı basında en çok habere konu edilen 50 ismin, sosyal medyadaki görünümleri ele alınarak gerçekleştirildi. Sosyal medyada bir hafta boyunca en çok konuşulan isim, 11 bine yakın ileti ile Aziz Yıldırım; yazılı basında öne çıkan isim ise üç bini aşkın haberle Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’dı.

Şike soruşturması kapsamında tutuklu bulunan  Aziz Yıldırım, sosyal medyanın favori ismi olurken, gazete ve dergilerde en çok yansıma sağlayan ilk 10 isim listesine ise giremedi. Listenin ikinci sırasında yine futboldan bir isim vardı. Sosyal ağlarda en fazla fısıldanan ikinci isim olan Fatih Terim, üst sıralardaki yerini yazılı basında da koruyarak iki mecranın da gündeminden düşmedi.

Listenin dikkat çeken bir diğer detayı ise siyaset dünyasından geldi. Twitter ve YouTube’daki hesapları ile sosyal medyayı aktif şekilde kullanan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, sosyal medyanın en çok konuştuğu ilk 10 isim arasına giremedi.

Sosyal medyada yürüttüğü seçim kampanyaları ile birçok Türk siyasetçi için de örnek teşkil eden ABD Başkanı Barack Obama, twitter, facebook, friendfeed, ekşi sözlük ve inci sözlük gibi ağlarda, en çok bahsedilenler arasındaydı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, gazete ve dergilerde diğer isimlerin açık ara önünde yer alarak birinci olurken, sosyal medyada aynı ilgiyi görmedi. Erdoğan, sosyal platformlarda en çok konuşulan Aziz Yıldırım’ın yaklaşık üçte biri oranda ileti aldı.

İşte, haftanın iz bırakanları:

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.