Sosyal medya kampanyaları marka değerinde uzun vadeli artış sağlıyor

Reklamcılar, sosyal medya kampanyalarına yaptıkları yatırımların karlılığını görmeye devam etmekle beraber, bazıları kampanyalarının uzun vadeli sonuçlarını da almaya başladı.

09.01.2012 - 00:00 | MediaCat

Reklamcılar, sosyal medya kampanyalarına yaptıkları yatırımların karlılığını görmeye devam etmekle beraber, bazıları kampanyalarının uzun vadeli sonuçlarını da almaya başladı.

2010 yazında BzzAgent, sosyal medyada kampanyalarının markalar ve marka savunucuları* üzerindeki kısa ve uzun süreli etkilerini görmek için bir araştırma başlattı.

Araştırmaya göre, tüketicilerin kampanyayı gördükten sonra markayı tavsiye etmelerinde hızlı bir artış oluyor. Tüketicilerin yüzde 39′u kampanya öncesinde markayı tavsiye ettiklerini belirtirken kampanya sonrasında bu oran yüzde 61′e çıkıyor. Zaman içinde kampanyanın etkisi azalıyor olsa da, tüketicilerin yüzde 55’i bir yıl sonra dahi markayı başkalarına önerebileceklerini belirtiyorlar. 

Tüketicilere sorulan başka bir soru ise satın alma eğilimleri üzerine. Kampanya öncesinde, tavsiye ettiği ürünü satın alabileceğini söyleyenlerin oranı yüzde 38 iken kampanya sonrasında bu oran yüzde 69’a çıkıyor ve üç ay süresince bu çizgide ilerliyor. Bir yıl sonra ise, satın alma eğiliminin halen yüzde 61 gibi yüksek bir oranda olduğu görülüyor.

Bu araştırma elbette tüm sosyal medya kampanyalarının bu kadar da başarılı olacağı anlamına gelmiyor. Kampanya geri dönüşleri üzerinde yapılan bu uzun süreli araştırmalar, pazarlamacılara sosyal ağlarda yapılan kampanyaların marka metriklerinin  geliştirilmesi üzerinde uzun vadeli etkileri olacağı umudunu veriyor.

* Marka savunucuları; markayla arasında duygusal bir bağ kurarak, bulunduğu çevrelerde marka elçiliği görevini gönüllü olarak üstlenen sadık müşterilerdir.
Kaynak: eMarketer
Starcom MediaVest Group CONNECTED – http://bit.ly/wfU63l

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.