Sorrell’in halefleri: Mark Read ve Andrew Scott kimdir?

WPP'de koltuğu devralması muhtemel isimlere yakından bakalım.

17.04.2018 - 16:14 | Sencer Uçar

Sorrell'in halefleri: Mark Read ve Andrew Scott kimdir?

Martin Sorrell’in, kurucusu olduğu WPP’den, görevi kötüye kullanma iddiaları üzerine açılan soruşturmanın sonucunu beklemeksizin istifa etmesi üzerine Mark Read ve Andrew Scott, kendilerini bir anda network’ün baş sorumluları olarak bulmuşlardı. Sorrell’in kararının ardından CEO koltuğunu geçici olarak devralan WPP Yönetim Kurulu Başkanı Roberto Quarta, ikilinin operasyonlardan sorumlu başkanlar olarak görev alacağını açıklamıştı.

Aslına bakarsanız, Wunderman ve WPP Digital CEO’su Mark Read ve WPP Kurumsal Gelişim Direktörü ve Avrupa COO’su Andrew Scott, uzun yıllardır Sorrell’in muhtemel halefleri arasında gösteriliyordu. WPP cephesi ise gelecekteki lideri hakkında sessizliğini koruyordu.

Sorrell’in ardından Read müşterilerden, faal şirketlerden ve çalışanlardan, Scott ise finansal ve operasyonel performansın yanı sıra grubun halihazırdaki portföyünün değişiminden de sorumlu olmuştu.

Şimdi gelin, CEO koltuğu için rekabete girmeleri muhtemel bu iki ismi daha yakından tanıyalım.

Mark Read

Mark Read, WPP.com’un başında olduğu dönemlerde, Martin Sorrell‘in sağ kolu olarak görülüyordu. Cambridge Üniversitesi’nden mezun olur olmaz WPP’ye katılmıştı. Burada yatırımcı ilişkilerinden ve iş geliştirmeden sorumlu isim olarak görev almasının ardından Ogilvy & Mather’a geçmişti. Daha sonraları Bertelsman’a satılacak olan WebRewards’u kurmadan önce Booz Allen Hamilton’da görev almıştı. Read, 2002’de WPP’ye geri dönerek, WPP Digital’ın CEO’su ve WPP Strateji Direktörü olmuştu.

WPP’nin yönetimine 2005 yılında girmesine rağmen, görevinden 2015’te ayrılan Read, Wunderman’da global CEO olarak görev almaya başlamıştı. O zamanlar Sorrell de Read’in dijital teknoloji alanındaki bilgi birikimini, bu birikimini pazarlama hizmetlerine uygulamadaki başarısını ve medya partnerleri ile kurduğu güçlü ilişkileri öven cümleler sarf etmişti.

WPP bünyesindeki Berlin Cameron’da bir zamanlar yönetici ortaklık yapmış olan ve şu sıralar kurucusu olduğu Avidan Stategies’te CEO olarak görev alan Avi Dan; Read’in, WPP’nin dijital dünyaya yön vermesine yardımcı olduğunu söylüyor. Read’in yönetim aşamasındaki deneyimlerini ve WPP bünyesinde yer aldığı pozisyonları da göz önünde bulunduran Dan’e göre, Read, şirketi çok iyi tanıyan, gayet entelektüel, anlayışlı ve istikrarlı bir isim.

Grace Blue Kurucusu Jay Haines de Read için olumlu düşünenlerden. Ona göre, Read, Sorrell’den boşalan görevi devralmak için iyi bir aday zira hem yatırımcı ilişkileri tarafını çok iyi anlıyor hem de dijitale yatkın bir anlayışa sahip.

Andrew Scott

Geçtiğimiz yıl Kasım ayında aldığı ayrılık kararından önce GroupM’in globaldeki dijital faaliyetlerinin sorumluluğunu üstlenmekte olan Rob Norman, Andrew Scott’ın bir önceki görevini “Sorrell’in baş anlaşma sağlayıcısı” olarak tanımlıyor. Scott’ı, WPP’nin 24/7 Real Media’yı satın aldığı zamanlarda tanıdığını söyleyen Norman, Essence’ın satın alınması sırasında da Scott ile birlikte çalışmış bir isim olarak, Scott’ın tahmin edildiği gibi soğuk bir insan olmadığını da ekliyor. Zira Norman’a göre, Scott, anlaşmalarda duyguların oynadığı rolün de farkında olan bir isim.

Norman, Scott’ın WPP dışında pek göze batan bir isim olmadığını ancak WPP bünyesindeki rolünün herkes tarafından bilindiğini de ekliyor.

Scott, 2013 yılında Birleşik Krallık ve aralarında Türkiye ve Rusya’nın da bulunduğu Kıta Avrupası ülkeleriyle yakın faaliyetler yürütmek üzere WPP Avrupa COO’su olarak atanmasından önce WPP bünyesinde 14 yıldır yöneticilik yapmaktaydı. Scott, geçmişte L.E.K adlı bir  yönetim danışmanlığı şirketinde de çalışmıştı.

Kaynak: Ad Age

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.