Sony Ericsson, çevreci yaklaşımı GreenHeart stratejisini duyurdu

Sony Ericsson, GreenHeart stratejisi kapsamında 2015 yılında tüm iç operasyonlarında ortaya çıkan karbon emisyonunu yüzde 20 oranında...

12.06.2009 - 15:14 | MediaCat

Sony Ericsson, GreenHeart stratejisi kapsamında 2015 yılında tüm iç operasyonlarında ortaya çıkan karbon emisyonunu yüzde 20 oranında, tüm üretim sürecinde ise yüzde 15 oranında düşürmeyi hedeflediğini açıkladı.

Bu sözün temellerinden biri de Sony Ericsson’un yeni GreenHeart ürün portföyünde yer alan GreenHeart telefon C901 ve Natie isimli iki yeni modelin tanıtılması oldu. Sony Ericsson GreenHeart ürün portföyünü daha da genişleteceğini belirterek; çevre duyarlılığı konusundaki kararlılığının da altını çiziyor.

GreenHeart telefon C901 ve Natie, Sony Ericsson’un uzun süredir telefon üretiminde riskli kimyasal kullanımı aza indirgeme çalışmalarının sonucu olarak pazara sunuldu. Telefonların kullanım kılavuzları alışılmışın dışında kağıt olarak değil; elektronik olarak cihazın içerisinde yüklü olarak bulunuyor. Bu özelliği yüzde 90 oranında da kâğıt tasarrufu sağlıyor. E-kullanım kılavuzu ürünü daha kompakt bir ambalaj içerisinde sunmayı sağlarken; geri dönüşümlü plastik ve düşük-güç sarfiyatlı şarj cihazı da yüzde 80’in üzerinde karbondioksit emisyon düşüşünü mümkün kılıyor. Tüm bu yenilikçi özellikleri sayesinde Naite’nin karbondioksit ayak izi yüzde 15 düşürülmüş oluyor.

Sony Ericsson Başkanı Dick Komiyama yeni yaklaşım ve daha çevreci bir portföy için şunları söylüyor: “2001 yılında gerçekleşen birleşmeden bu yana Sony Ericsson, endüstri standartlarını aşarak zararlı madde kullanımını aza indirgemek ve düşük-güç sarfiyatlı piller geliştirmek için çalışıyor. Bu çalışmalar sonucunda telefonlarımızın üretimden geri dönüşümüne kadar tüm yaşam döngüsü içerisindeki karbondioksit salınımını azaltarak çevreye duyarlı bir yaklaşım geliştirdik. Emisyon düşüşü hakkındaki hedeflerimizi ve yeni GreenHeart™ öncü ürünlerimizi duyurmak, daha güçlü ve canlı bir ürün portföyü stratejimizin temellerinden birini oluşturuyor. Bu aynı zamanda daha sürdürülebilir bir iş modeli için de yeni bir adım niteliği taşıyor.”

Şirket aynı zamanda geri toplanan telefon hacminde önemli derecede bir azalma sağlaması planlanan global girişimi “TakeBack” uygulaması konusunda da tahhüdünü öne sürüyor. Sony Ericsson 2011 yılından itibaren kendi sistemi içerisinde lokasyon ve süreçle ilgili daha fazla bilgi sunarak geri dönüşüm işlemini kullanıcılar için de kolaylaştırmak suretiyle yıllık 1 milyon adet cihaz toplamayı hedefliyor.

Uluslararası Kimyasal Sekreterliği Direktörü Anne-Sofie Andersson, konuyla ilgili görüşlerini şöyle dile getiriyor: “Sony Ericsson sürdürebilirlik konusuyla ilgili birtakım kimyasallar üzerine organizasyonumuzla proaktif bir işbirliğine girmiştir. Sony Ericsson, ChemSec Business Group içerisinde yapıcı ve hevesli bir ortak olarak, tüketici ürünlerinde toksik kimyasalların ve ağır metallerin kullanımının azaltılması amacıyla RoHS (Restriction of Hazardous Substances- Zararlı Maddelerin Kısıtlanması) üzerinde yapılan revizyon görüşmelerine aktif olarak katılıyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.